Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Energa osiągnęła miliard złotych zysku - cen energii jednak nie obniży

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 marca 2015, 10:36

  • 0
  • Powiększ tekst

W 2014 r. zysk Energii, po raz pierwszy w jej historii przekroczył miliard zł - poinformował dziś zarząd Grupy Kapitałowej Energa. Pod koniec marca br. Energa wejdzie do indeksu WIG 20.

Zysk w 2014 roku wyniósł 1 mld 6 mln zł i był o 35 proc. wyższy niż rok wcześniej - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Energi Mirosław Bieliński. EBIDTA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) w 2014 r. wzrosła o 17 proc. w ujęciu rocznym i osiągnęła ponad 2,3 mld zł.

W samym czwartym kwartale ub. roku przychody grupy sięgnęły prawie 2,8 mld zł. a w całym 2014 było to 10,6 mld zł.

Wzrosła też produkcja prądu. Jak poinformował zarząd, w ub. roku spółki grupy wyprodukowały 5,1 TWH energii elektrycznej brutto, czyli o ok. 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Stało się to dzięki wyższej produkcji w należącej do grupy elektrowni Ostrołęka i energii z farm wiatrowych.

Wiceprezes Energi Wojciech Topolnicki powiedział, że w 2014 r. na inwestycje grupa wydała 1,477 mld zł z czego 78 proc. w segmencie dystrybucyjnym. Przyłączono 31 tys. nowych klientów, zmodernizowano 2 tys. 937 km linii średniego i niskiego napięcia i przyłączono do sieci 60 nowych OZE.

Poprawiły się wskaźniki awaryjności. Na koniec 2014 r. wskaźnik SAIDI, który określa średnią długość przerw w dostawach prądu na odbiorcę - był o 26 proc. niższy niż rok wcześniej i wynosił 262 minuty. Wskaźnik SAIFI, pokazujący z kolei średnią częstotliwość przerw w zasilaniu na odbiorcę, w stosunku do 2013 r. podniósł się ale - jak tłumaczył zarząd - było to związane w huraganem i przerwami planowanymi na modernizację. Władze spółki podkreśliły jednocześnie, że wskaźnik ten poprawił się w ciągu ostatnich czterech lat o 22 proc.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych, obok PGE, Turona i Enei. Jej podstawowa działalność to dystrybucja, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Zasila w energię elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych, co daje blisko 15 proc. udziału w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektroenergetycznych, którymi rocznie przesyłają łącznie 20,44 TWh energii. Sieć dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km. kw, co stanowi około 25 proc. powierzchni kraju. Grupa zatrudnia nieco ponad 8,5 tys. osób.

Grupa Kapitałowa Energa powstała w grudniu 2006 r. W grudniu 2013 zadebiutowała na GPW w Warszawie. Debiut poprzedziła oferta publiczna sprzedaży akcji. Jej wartość wyniosła 2,4 mld zł. Obecnie Skarb Państwa ma 51,52 proc. udziału w kapitale zakładowym, pozostali akcjonariusze - 48,48 proc.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze