Informacje

fot. PAP/ Mirosław Trembecki
fot. PAP/ Mirosław Trembecki

Stowarzyszenie W.A.R.K.A zachęca sadowników do rozwoju turystyki lokalnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2012, 08:46

  • Powiększ tekst

Stowarzyszenie W.A.R.K.A zachęca mieszkańców znanego z sadownictwa powiatu grójeckiego do tworzenia gospodarstw i wiosek tematycznych korzystających z produktów regionalnych,  np. grójeckich jabłek. W sobotę rozpoczną się szkolenia promujące rozwój w powiecie turystyki lokalnej.

Szkolenia organizowane są w ramach projektu "Lokalne Produkty Turystyczne - Sukcesem Krainy Kwitnących Sadów". Jest on dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 2013 oraz przez siedem gmin powiatu grójeckiego.

Jak powiedziała PAP Sylwia Maksym ze Stowarzyszenia Warka, organizatorzy szkoleń chcą promować wśród mieszkańców powiatu grójeckiego tworzenie wiosek i gospodarstw tematycznych korzystających z regionalnych zasobów. Mogą to być owoce, np. grójeckie jabłka, wpisane do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych.

Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, jak działają funkcjonujące już w innych regionach Polski wioski tematyczne, m.in. makowa, jabłoniowa, kapuściana czy miodowa. W ramach szkolenia odwiedzą też jedną z nich. W trakcie szkoleń pokazane zostaną przykłady wsi i gospodarstw edukacyjnych, artystycznych i terapeutycznych.

Szkolenia rozpoczną się w sobotę. Obejmą siedem gmin powiatu grójeckiego i będą odbywały się kolejno w miejscowościach: Chynów, Grójec, Goszczyn.

Początki sadownictwa w okolicach Grójca przypadają na czasy królowej Bony, która w 1545 roku otrzymała ziemie na tym terenie i rozwijała sady. W 1918 roku powstała tam pierwsza w Polsce przechowalnia owoców, co umożliwiło sprzedaż jabłek w zimie. Dynamiczny rozwój sadownictwa w okolicach Grójca był kontynuowany po II wojnie światowej.

Jabłka grójeckie są 30. polskim produktem wpisanym do unijnych rejestrów. Przed nimi znalazły się tam m.in.: bryndza podhalańska, oscypek, kilka rodzajów miodów i miodów pitnych, truskawka kaszubska, śląski kołocz, wiśnia nadwiślańska, karp zatorski, olej rydzowy, andruty kaliskie czy rogal świętomarciński.

Jabłka grójeckie charakteryzują się rumieńcem większym od przeciętnego, który m.in. świadczy o wyższej zawartości barwników pod skórką. Jabłka te mają również kwasowość wyższą od przeciętnej dla danej odmiany.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. - Wizja, Aktywność, Rozrywka, Kultura, Alternatywa istnieje od 2003 roku.  Działa na rzecz gminy Warka i powiatu grójeckiego. Misją Stowarzyszenia jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję regionu.

(PAP)  ilp/ je/ mag/

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych