Informacje

Klasyczny pejzaż Toskanii. Można tam spędzić wakacje nie wydając ani eurocenta fot. www.freeimages.com
Klasyczny pejzaż Toskanii. Można tam spędzić wakacje nie wydając ani eurocenta fot. www.freeimages.com

We Włoszech coraz popularniejsza wolna turystyka, czyli nocleg za pracę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lipca 2015, 09:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Z roku na rok rośnie popularność tak zwanej wolnej turystyki, opartej nie na transakcjach finansowych, ale na wymianie prac i usług.

Około 90 tysięcy turystów spędzi letnie wakacje we Włoszech w hotelach, pensjonatach, na kempingach i w schroniskach nie wydając ani jednego euro. Za nocleg zapłacą wykonując drobne prace, ucząc angielskiego, opiekując się dziećmi właścicieli lub zwierzętami.

Tego lata, jak podała prasa, z tej formy spędzania wakacji w wielu miejscowościach, głównie nad morzem i w górach, a także w historycznych miastach, skorzysta 38 tysięcy Włochów i 52 tysiące cudzoziemców, przede wszystkim Amerykanów.

To, jak się zauważa w analizach dotyczących sektora turystycznego, nie tylko rezultat kryzysu, ale również mody, szerzącej się na portalach społecznościowych.

To tam można dowiedzieć się o miejscach w ośrodku agroturystycznym dostępnych w zamian za pomoc w gospodarstwie. Nocleg oferowany jest też za kilka godzin opieki nad dziećmi dziennie, pomalowanie płotu, pomoc w kuchni, naukę języków obcych.

Korzyści odnoszą obie strony. Turyści nie muszą sięgać do swych portfeli. Z kolei ich praca i pomoc pozwoliła właścicielom hoteli i pensjonatów zaoszczędzić łącznie w zeszłym roku 4,6 miliona euro - wynika z analiz.

Wolna turystyka najpopularniejsza jest w Umbrii, Wenecji Euganejskiej, Emilii-Romanii, Toskanii i w Piemoncie.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze