Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Grecja i Bułgaria otrzymają 16 mln euro pomocy od KE: Za klęski naturalne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 23 lipca 2015, 13:05

  • 1
  • Tagi: Bruksela Bułgaria Grecja katastrofa naturalna Komisja Europejska polityka Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska poinformowała dziś, że wesprze Grecję i Bułgarię za pośrednictwem Funduszu Solidarności kwotą 16,2 mln euro w związku z klęskami żywiołowymi, jakimi zostały dotknięte te kraje w zimie tego roku.

W Grecji przed kilkoma miesiącami doszło do powodzi, w wyniku których ucierpiało pięć regionów kraju. W Bułgarii znaczne szkody powstały natomiast w rezultacie złych warunków pogodowych.

Pomoc, która wyniesie 9,9 mln euro dla Grecji i 6,3 mln euro dla Bułgarii, pokryje część kosztów działań nadzwyczajnych, a także odbudowy zniszczeń po katastrofach. Chodzi o przywrócenie do normalnego stanu infrastruktury, zwrot kosztów operacji ratunkowych, a także pokrycie wydatków związanych z oczyszczaniem dotkniętych klęskami regionów.

Powodzie jakie na początku lutego objęły część Grecji spowodowały zalanie ok. 17,5 tys. hektarów gruntów rolnych. Oprócz upraw zniszczone zostały też drogi, sieci kanalizacyjne oraz magazyny. Zalane zostało wiele prywatnych domów, sklepów, zawalił się m.in. liczący 148 lat zabytkowy most Plaka, na zachodzie kraju.

Z kolei w Bułgarii pod koniec stycznia obfite opady śniegu i wichury spowodowały szkody w lasach, budynkach mieszkalnych, infrastrukturze publicznej i sieci telekomunikacyjnej.

PAP/ as/

Komentarze