Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

PKN Orlen ma dobre wyniki finansowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lipca 2015, 09:07

  • 1
  • Powiększ tekst

Wyniki finansowe PKN Orlen w drugim kwartale 2015 roku są bardzo optymistyczne. Wynik EBITDA według LIFO, czyli bez efektu przeszacowania zapasów zwiększyła się o prawie 2 miliardy złotych. Jak powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PKN Orlen, wzrost ten wynika z jednej strony z tytułu poprawy sytuacji makroekonomicznej (1,4 mld zł), a z drugiej strony jest rezultatem efektywnej działalności operacyjnej spółki (600 mln zł).

– Lepsze wyniki w skali makro są związane z korzystniejszymi marżami rafineryjnymi i petrochemicznymi. Jednocześnie korzystamy z niskich cen ropy, dzięki którym ceny naszych produktów są atrakcyjne w porównaniu do światowych marż. Poprawiliśmy również działalność operacyjną przez lepsze wykorzystanie mocy i przerób ropy, czego skutkiem był wzrost sprzedaży o 15%, a w konsekwencji wypracowanie dodatkowego zysku na kwotę ponad 600 milionów złotych – opisuje Jędrzejczyk.

PKN Orlen jest jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych, m.in. paliw. Koncern posiada rafinerie w: Płocku, Jedliczu, Trzebini, a także w Czechach i na Litwie.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze