Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Czynszówki na nowym dopingu

Longina Grzegórska-Szpyt

  • Opublikowano: 30 października 2015, 20:23

  • Powiększ tekst

Od listopada gminy, spółdzielnie oraz TBS-y będą mogły składać wnioski o dofinansowanie budowy mieszkań na wynajem o „umiarkowanym czynszu”. Jest realna szansa na poprawę sytuacji na rynku taniego wynajmu.

Po zeszłorocznym średnio udanym starcie rządowego programu „Mieszkanie na wynajem”, który zakładał, że zakupione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, mieszkania w pakietach od deweloperów staną się tańszą alternatywą dla wynajmu komercyjnego, rusza program wspierający budownictwo czynszowe, skierowany do odpowiednich podmiotów.

Nowy program, przewiduje budowę 30 tys. mieszkań przy współfinansowaniu kwotą 4,5 mld złotych. Zaplanowano 10 rocznych edycji, podczas których średnio powstanie 3 tys. mieszkań z dofinansowaniem na kwotę 450 mln zł. Pierwszeństwo w dofinansowaniu będą miały inwestycje o większym udziale mieszkań dla rodzin z dziećmi. A minimalny udział takich mieszkań nie będzie mógł być niższy niż 50 proc. wybudowanych lokali mieszkalnych.

Do finansowania wliczają się mieszkania na wynajem, miejsca postojowe (garaże) oraz koszty gruntu do 20 proc. wartości przedsięwzięcia.

To jest w stosunku do starego programu duża zmiana, ponieważ grunt był finansowany tylko do 7 proc. wartości przedsięwzięcia - podkreślił podczas prezentacji nowego programu Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego w BGK.

Te zmiany mają spowodować, że czynsze w takich mieszkaniach mają być niższe od rynkowych średnio o ok. 40 proc. I będą przeznaczone dla gospodarstw domowych o średnich dochodach, w szczególności osób wychowujących dzieci, czyli takich, których nie stać na wynajem mieszkania lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego na jego zakup - nawet w programie MdM.

Eksperci rynku nieruchomości podkreślają, że nowy program wspierający budowę czynszówek może wreszcie poprawić marną sytuacje na rynku wynajmu. W przeciwieństwie do programu „Mieszkanie na wynajem” będzie swoim zasięgiem obejmował całą Polskę, a nie tylko kilka największych miast. Ponadto czynsze w mieszkaniach z nowego programu mają realną szanse być faktycznie niższe od rynkowych, w przeciwieństwie do programu „Mieszkanie na wynajem”. Tam niejednokrotnie czynsze „z dopłatą”, przewyższały te z rynku.

Nabór wniosków w pierwszej edycji potrwa do 29 lutego 2016 roku.

Longina Grzegórska-Szpyt

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych