Informacje

Polski potentat branży internetowej home.pl trafia w niemieckie ręce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 stycznia 2016, 14:37

    Aktualizacja: 1 stycznia 2016, 16:06

  • 24
  • Powiększ tekst

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 30 grudnia zgodę na przejęcie kontroli nad polską firmą przez niemiecką spółkę 1&1 Internet. Niemcy już w lipcu podpisali umowę przedwstępną i za ponad 600 mln złotych zakupili 100 procent udziałów w polskiej spółce.

"UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez spółkę 1&1 Internet kontroli nad home.pl. Przeprowadzone postępowanie i badanie rynku wykazały, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji" – poinformował Urząd w komunikacie na stronie internetowej.

”UOKiK zdecydował o przedłużeniu postępowania o cztery miesiące i przeprowadzeniu badania rynku. Pytania skierowano do ponad 30 podmiotów. Wśród nich była także Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), która wyraziła opinię, że transakcja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji. Jest to instytut badawczy pełniący funkcję krajowego rejestratora nazw internetowych w domenie krajowej .pl. (...) Przeprowadzona analiza wykazała, że koncentracja będzie miała największy wpływ na krajowe rynki rejestracji i obsługi domeny krajowej .pl oraz usług hostingowych. Na żadnym z nich nie dojdzie jednak do ograniczenia konkurencji. Przede wszystkim nie zmieni się znacząco struktura tych rynków. Udziały uczestników koncentracji wynikają przede wszystkim z obecnej pozycji home.pl. Po dokonaniu transakcji 1&1 Internet nadal będzie musiał liczyć się z konkurencją innych przedsiębiorców„ - czytamy w komunikacie UOKiK.

Szef home.pl Marcin Kuśmierz tłumaczył, że niemiecka firma kiedyś próbowała konkurować na polskim rynku ze szczecińską firmą, jednak z marnym skutkiem.

W Polsce oni weszli w 2010 roku, nie poradzili sobie. Aktywnie z nimi walczyliśmy i ta walka była skuteczna na tyle, że ich pozycja pod własną marką była marginalna. Myślę, że to był jeden z powodów, dlaczego w tym procesie sprzedaży spółki wystartowali i zdecydowali się zapłacić taką cenę - mówi Kuśmierz.

Jak dodaje Kuśmierz, home.pl nie straci nic na swojej "szczecińskości". „Nasza perspektywa i patrzenie na tą transakcję jest jak najbardziej pozytywna, bo marka, siedziba i pracownicy zostają w Szczecinie. Również technologia dalej zostaje wytwarzana w Szczecinie, dlatego nie spodziewamy się znaczących zmian” - podkreśla Kuśmierz.

Zdaniem przedstawicieli szczecińskiego giganta, nowy właściciel umożliwi spółce podbój nowych rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

home.pl istnieje od 1997 roku i jest największym dostawcą usług internetowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Do grona użytkowników należą także międzynarodowe koncerny, instytucje finansowe oraz jednostki administracji publicznej. Firma specjalizuje się w rejestracji domen internetowych, hostingu serwisów WWW, utrzymaniu kont poczty elektronicznej oraz udostępnianiu aplikacji biznesowych przez Internet. Z jego usług korzysta ponad 1,5 miliona użytkowników. Obsługuje milion domen i ponad 150 tysięcy wirtualnych kont serwerowych a także 7,5 tys. sklepów internetowych. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników.

Oprac. Sek, źródła: UOKiK, radioszczecin.pl

Powiązane tematy

Komentarze