Informacje

Prezydent Chin Xi Jinping podejmowany w Kairze przez prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, fot. PAP/EPA/EGYPTIAN PRESIDENCY
Prezydent Chin Xi Jinping podejmowany w Kairze przez prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, fot. PAP/EPA/EGYPTIAN PRESIDENCY

Chiny przyznają krajom Bliskiego Wschodu kredyty warte 55 mld dol.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 stycznia 2016, 22:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Pekin przyzna krajom Bliskiego Wschodu kredyty oraz inwestycje warte 55 mld dol. - poinformował w czwartek prezydent Chin Xi Jinping, który został przyjęty z honorami w Kairze przez prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego oraz Ligę Arabską.

Egipt to jeden z etapów podróży Xi po regionie. Chiny zamierzają mocniej zaznaczyć swą obecność gospodarczą na Bliskim Wschodzie - pisze AFP. Przed Kairem prezydent odwiedził Arabię Saudyjską, a podróż zakończy się w Iranie.

Występując przed przedstawicielami Ligi Arabskiej w Kairze, Xi zapowiedział, że jego kraj przeznaczy 15 mld dol. na specjalne kredyty finansujące projekty przemysłowe na Bliskim Wschodzie; 10 mld dol. Chiny przekażą jako pożyczki komercyjne, mające pomóc zacieśnić współpracę w sektorze energetycznym, a kolejne 10 mld będzie przyznane jako kredyty na warunkach preferencyjnych.

Prezydent Chin poinformował też, że Pekin wraz z Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi powołają fundusz inwestycyjny wart 20 mld dol.

Xi spotkał się z Sisim i podczas wspólnej konferencji prasowej przywódcy poinformowali, że Chiny i Egipt będą wspólnie realizować 15 projektów między innymi w sektorach energetyki, transportu i infrastruktury.

Według państwowej egipskiej agencji Mena w Egipcie działa już około 1,2 tys. chińskich przedsiębiorstw.

W piątek Xi pojedzie do Iranu, który ze względu na niedawne zniesienie sankcji gospodarczych, jakimi był obłożony przez Zachód, staje się bardzo interesującym partnerem gospodarczym dla Chin.

Iran ma czwarte co do wielkości rezerwy ropy i drugie na świecie złoża gazu; dla Chin, które są gigantycznym importerem surowców energetycznych, Teheran jest bardzo ważnym partnerem.

Podczas środowej wizyty w Rijadzie prezydent Xi i saudyjski król Salman ogłosili otwarcie wspólnie zbudowanej rafinerii. Według oficjalnej agencji SPA Rijad i Pekin postanowiły rozwijać "pełne partnerstwo strategiczne".

Saudyjskie królestwo jest największym na świecie eksporterem ropy i zarazem największym dostawcą tego surowca do Chin.

Chiny podpisały także porozumienie o współpracy gospodarczej i handlowej z Dżibuti – poinformowały w czwartek władze tego z wschodnioafrykańskiego kraju.

Według agencji Xinhua inwestycje w Dżibuti wpisują się w strategię budowania przez Chiny "Nowego Jedwabnego Szlaku". Celem tego projektu jest budowa kolei, autostrad, portów i innych elementów infrastruktury w Azji Środkowej i Południowej oraz ożywienie relacji handlowych Państwa Środka w Azji, Afryce i Europie.

Jak komentuje AFP, Chiny mają też zamiar dzięki tym inwestycjom i kontaktom umocnić swe wpływy dyplomatyczne i polityczne. Na wiosnę 2015 roku Pekin zapowiedział, że Moskwa i Pekin podpiszą porozumienie, tak aby Rosja również brała udział w tworzeniu Nowego Jedwabnego Szlaku.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze