Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Szałamacha do KE: będziemy dbać o stabilność finansów publicznych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 lutego 2016, 10:12

    Aktualizacja: 4 lutego 2016, 11:06

  • Powiększ tekst

Dostępne dane pozwalają oczekiwać, że deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy w 2015 r. 3 proc. PKB - napisał szef MF Paweł Szałamacha do członków KE. Zapewnił, że w kolejnych latach nowe rozwiązania będą wprowadzane tak, by nie naruszyć stabilności finansów publicznych.

"Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje poprawa ściągalności podatków. W tym celu przyjęte zostaną przez rząd następujące rozwiązania: wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (General Anti-Avoidance Rule - GAAR); obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami - z 15 000 EUR na 15 000 PLN; reforma administracji podatkowej i celnej - połączenie obu służb umożliwi ich lepszą współpracę; wprowadzenie narzędzi informatycznych do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatku VAT" - napisał Szałamacha w liście z 28 stycznia, skierowanym do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. gospodarczo-walutowych Pierre'a Moscovici.

Na to, że bez odbudowy strumienia dochodów podatkowych i uszczelnienia systemu podatkowego w 2017 r. istnieje ryzyko przekroczenia przez deficyt 3 proc. PKB, zwróciła uwagę KE w prognozie na lata 2016-2017.

"Minister Paweł Szałamacha podkreślił, że celem rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth) przy jednoczesnym utrzymywaniu deficytu sektora na poziomie poniżej 3 proc. PKB. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2016 r. deficyt sektora wyniesie 2,8 proc. PKB. W kolejnych latach nowe rozwiązania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności finansów publicznych" - czytamy w komunikacie MF, który PAP otrzymała w czwartek.

Jak podano, Szałamacha poinformował w piśmie, że "według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wzrost PKB wyniósł 3,6 proc. PKB (w IV kwartale ubiegłego roku według szacunków MF wyniósł 3,8 proc.). W połączeniu z najnowszymi danymi o deficycie budżetu państwa w 2015 roku, który nie przekroczy 47 mld zł i o wynikach samorządów za 11 miesięcy, pozwala to oczekiwać, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie przekroczy w 2015 r. 3 proc. PKB".

W liście - głosi komunikat - zapowiedziano również, że szczegóły średniookresowego programu działań fiskalnych zostaną przedstawione w kwietniowym Programie konwergencji. Aktualizacja 2016.

W kolejnym czwartkowym komunikacie Ministerstwa Finansów dotyczącym prognozy KE na lata 2016-2017, podano, że KE "mimo stosunkowo ostrożnych prognoz makroekonomicznych (...) zakłada utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych w 2016 r. poniżej 3 proc. Prognoza KE zakłada, że w 2016 r. ukształtuje się on na poziomie 2,8 proc. PKB, identycznie jak założono w ustawie budżetowej na rok 2016".

"Najnowsza prognoza KE wskazuje na ryzyko przekroczenia wartości referencyjnej w 2017 r., (3,4 proc. PKB) co wynika ze stosowanego przez KE w prognozie zimowej podejścia braku zmian w polityce rządu (ang. no-policy-change scenario). KE uwzględniła w prognozie na 2017 r. przyrost wydatków związanych z całoroczną realizacją programu 500+, brak wpływów z dywidendy cyfrowej oraz obniżkę stawek VAT, przy jednoczesnym braku działań wzmacniających stronę dochodową i priorytetyzacji innych wydatków". Prognoza KE - zaznaczono - nie uwzględnia podejmowanych przez rząd działań ukierunkowanych na wzmocnienie strony dochodowej poprzez znaczącą odbudowę strumienia dochodów podatkowych i uszczelnienie systemu podatkowego.

"Należy podkreślić, że prowadzona przez rząd w 2016 r. i w kolejnych latach polityka budżetowa będzie w dalszym ciągu zorientowana na utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu inkluzywnego wzrostu gospodarczego w ramach ograniczeń wynikających z prawa krajowego i unijnego, w szczególności stabilizującej reguły wydatkowej oraz respektowania 3 proc. PKB dla deficytu budżetowego. Takie podejście do polityki budżetowej Minister Finansów jednoznacznie zadeklarował zarówno w liście do MFW (w związku z niedawnym przeglądem wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (ang. Flexible Credit Line, FCL)), jak i KE" - głosi komunikat MF.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych