Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

MF nie chce zmian sankcji za przekroczenie długu publicznego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 lipca 2013, 09:23

  • Powiększ tekst

Ministerstwo finansów nie zamierza zmieniać przepisu, który przewiduje sankcje związane z przekroczeniem przez państwowy dług publiczny progów 55 proc. i 60 proc. PKB - poinformowało MF.

Na początku czerwca resort finansów skierował do konsultacji założenia do projektu zmian w ustawie o finansach publicznych, które przewidują wprowadzenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej, limitującej wydatki publiczne. Ma być ona oparta na średniookresowej dynamice PKB.

"W momencie wprowadzania stabilizującej reguły wydatkowej zniesiona zostanie jedynie zapisana w art. 86 ustawy o finansach publicznych dotychczas obowiązująca sankcja stosowana po tym, jak państwowy dług publiczny przekroczy 50 proc. PKB" - wyjaśnia MF w odpowiedzi na uwagi zgłoszone m.in. przez Rządowe Centrum Legislacji.

Ministerstwo wskazało m.in., że w przewidzianym w założeniach mechanizmie korygującym stabilizującej reguły wydatkowej zawarto bowiem nowe sankcje za przekroczenie tego progu. W przeciwieństwie do dotychczas obowiązujących będą one obejmować swym zakresem prawie cały sektor finansów publicznych, nie tylko budżet państwa.

"Ministerstwo finansów nie zamierza przy tym zmieniać art. 86 ustawy o finansach publicznych w zakresie sankcji po ewentualnym przekroczeniu przez Państwowy dług publiczny progów 55 proc. i 60 proc. PKB" - podkreślono.

Zdaniem ekonomistów rynek finansowy mógłby negatywnie zareagować na zmianę dotyczącą sankcji za przekroczenie tych progów. Niektórzy z nich uważają jednocześnie, że zmiana przepisu dotyczącego sankcji po przekroczeniu przez dług publiczny poziomu 50 proc. PKB będzie konieczna, jeżeli rząd chce myśleć o nowelizacji tegorocznego budżetu. Przepis ten mówi, że jeśli dług jest wyższy niż 50 proc. PKB, a niższy od 55 proc., to rząd przedstawia projekt ustawy budżetowej, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów nie może być większa, niż relacja wynikająca z ustawy na rok bieżący.

Z taką sytuacją mamy do czynienia od kilku lat. Oznacza to, że rząd w praktyce nie może powiększyć tegorocznego deficytu. We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że ministerstwa szukają oszczędności, a w przyszłym tygodniu powinien być gotowy komunikat w sprawie nowelizacji budżetu na 2013 r. Zgodnie z wtorkowym komunikatem resortu finansów deficyt w budżecie po maju wyniósł 30 mld 951 mln 244 tys. zł, co stanowiło 87 proc. z zaplanowanego na ten rok deficytu w wysokości 35 mld 565 mln 500 mln zł.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych