Informacje

Fot. FreeImages.pl/James Childress
Fot. FreeImages.pl/James Childress

Jest zgoda UOKiK-u na trzy koncentracje na rynku farmaceutycznym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 lutego 2016, 11:26

    Aktualizacja: 16 lutego 2016, 12:49

  • 0
  • Powiększ tekst

UOKiK zgodził się na trzy koncentracje na rynku farmaceutycznym. BRL Center - Polska (prowadzi apteki Dr. Max) może przejąć sieć należącą do Medea Holding, Cefarm Warszawa dostał zgodę na przejęcie aptek Gama Farmacia, a Value Pharmacy na inwestycję w apteki Gemini.

Jak podał Urząd, BRL Center - Polska prowadzi sieć aptek Dr. Max. Wchodzi w skład grupy kapitałowej Penta Investments Group, która ma udziały m.in. w Grupie Empik Media & Fashion oraz spółce Fortuna Zakłady Bukmacherskie. W wyniku koncentracji przejmie ona kontrolę nad siecią aptek będącą własnością Medea Holding.

Jak ustalił Urząd, wszystkie apteki, nad którymi w wyniku transakcji kontrolę sprawować będzie BRL, prowadzą działalność na odrębnych rynkach geograficznych. UOKiK zgodził się zatem na koncentrację, uznając, że nie wpłynie ona na stan konkurencji na poszczególnych rynkach lokalnych.

Cefarm Warszawa złożyła do Urzędu wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie aptek Gama Farmacia. Spółka prowadzi sprzedaż detaliczną wyrobów farmaceutycznych oraz świadczy usługi logistyczne. Jest spółką zależną Farmacol, zajmującej się sprzedażą detaliczną i hurtową wyrobów farmaceutycznych. Postępowanie UOKiK - podał Urząd - wykazało, że transakcja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję - co prawda obaj uczestnicy koncentracji prowadzą apteki ogólnodostępne, ale ma to miejsce na różnych rynkach geograficznych.

Poza tym udział Grupy Farmacol w rynku dostaw wyrobów farmaceutycznych w województwach, w których położone są przejmowane apteki, nie przekroczył progu 30 proc. Cefarm otrzymał więc od Urzędu zielone światło na planowaną transakcję.

Value Pharmacy jest własnością funduszy private equity, które tworzą łącznie Grupę Warburg Pincus. Posiada ona ponad 120 spółek, działających m.in. w sektorze energetycznym, usług finansowych, opieki zdrowotnej i konsumenckim. Koncentracja polega na inwestycji w apteki działające pod szyldem Gemini i będzie wiązała się z przejęciem kontroli nad nimi - w przypadku 7 aptek samodzielnie oraz w przypadku 26 aptek wspólnie z powstałym w tym celu holdingiem OKGEM. UOKiK ustalił, że planowana koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na poszczególnych rynkach lokalnych i wyraził na nią zgodę.

Jak podano w uzasadnieniu decyzji, analizując transakcje na rynku farmaceutycznym, UOKiK przyjmuje, że obszarem, na którym apteki konkurują ze sobą jest odległość w promieniu 1 kilometra od aptek należących do przejmowanych spółek, a nie teren województwa. Tak wynika z badań, jakie w 2009 r. na zlecenie UOKiK przeprowadził Pentor.

Pokazały one, że konsumenci wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni zdrowia, do których większość z nich dociera pieszo. Dojeżdżają jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.

W odróżnieniu od prawa farmaceutycznego - zgodnie z którym nie wydaje się zezwolenia na otwarcie apteki, jeżeli przedsiębiorca, kontrolowane przez niego podmioty lub grupa kapitałowa, do której należy, prowadzą więcej niż 1 proc. aptek na terenie danego województwa - prawo antymonopolowe zakłada domniemanie istnienia pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku właściwym przekracza 40 procent. W ocenie UOKiK w przypadku aptek rynkami geograficznymi nie są rynki poszczególnych województw, ale małe rynki lokalne, uwzględniające możliwości dotarcia do nich konsumentów.

Jak zaznaczono, UOKiK wydaje zgodę na koncentrację jeśli stwierdzi, że na tak zdefiniowanym rynku właściwym nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji - tj. przejmujący kontrolę przedsiębiorcy będą musieli liczyć się z działalnością innych podmiotów, a konsumenci nie zostaną pozbawieni możliwości wyboru apteki.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze