Informacje

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

Najbardziej zakorkowane metropolie świata. Polskie miasto na podium…

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 marca 2016, 12:20

    Aktualizacja: 23 marca 2016, 12:41

  • Powiększ tekst

Mieszkańcy polskiego miasta, które znalazło się w czołówce niechlubnego rankingu, z powodu korków muszą liczyć się z wydłużeniem czasu podróży średnio o 54 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu – nawet o 98 proc. Wiecie, o którym mieście mowa?

Ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie jak co roku przygotowała firma TomTom. W tym roku na 3. miejscu znalazło się trzecie największe miasto w Polsce: Łódź. Jej mieszkańcy spędzają w korkach 200 dodatkowych godzin w skali roku, przez co ich podróże z powodu zatłoczonych ulic wydłużają się średnio o 54 proc.

Pierwsza piątka rankingu najbardziej zatłoczonych miast w Polsce przedstawia się następująco: Łódź (przejazdy dłuższe o 54 proc.), Warszawa (38 proc.), Lublin (35 proc.), Wrocław (35 proc.) i Kraków (35 proc.).

TomTom zauważył jednak, że w porównaniu do lat ubiegłych w Łodzi, Warszawie i Lublinie zaobserwowano złagodzenie zatłoczenia dróg.

W globalnym zestawieniu TomTom Traffic Index 2016 znalazło się w sumie 12 polskich miast. W stosunku do rankingu z 2015 roku mniejsze korki odnotowano Łodzi, Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach. W Wrocławiu i Bydgoszczy sytuacja nie uległa zmianie, natomiast większe niż przed rokiem zatłoczenie zarejestrowano w Trójmieście oraz Krakowie.

Do interesujących przetasowań doszło jednak w czołówce światowego rankingu. Stambuł, który ostatnio był zdecydowanym liderem zestawienia, teraz spadł na czwarte miejsce. W tym roku najbardziej zakorkowaną aglomeracją świata okazało się miasto Meksyk, w którym czas podróży z powodu zatorów na drogach wydłuża się średnio o 59 proc.

W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych miast na świecie oprócz Mexico City uplasowały się jeszcze: Bangkok (57 proc.), Łódź (54 proc.), Stambuł (50 proc.) oraz Rio de Janeiro (47 proc.).

MK

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.