Informacje

Fot. FreeImages/Svilen Milev
Fot. FreeImages/Svilen Milev

W kwietniu wzrósł indeks koniunktury bankowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 kwietnia 2016, 15:23

  • 0
  • Powiększ tekst

Indeks koniunktury bankowej Pengab wzrósł w kwietniu 2016 r. do 24,9 pkt., o 2,4 pkt. w stosunku do marca - poinformowały w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Wskaźnik ocen wyniósł 22,3 pkt., czyli w porównaniu do ubiegłego miesiąca (mdm) wzrósł o 2,3 pkt., a wskaźnik prognoz był wyższy o 2,5 pkt. i wyniósł 27,4 pkt.

"Możemy powiedzieć, że ta ocena to nic innego, jak powrót do swoistego trendu horyzontalnego, który obserwowaliśmy w drugim i trzecim kwartale zeszłego roku" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.

Jego zdaniem za wzrost odpowiadają poprawa oceny depozytów osób indywidualnych, zarówno bieżących, jak i terminowych, oraz poprawa oczekiwań dotyczących depozytów przedsiębiorstw, w szczególności depozytów bieżących.

"Dla większości innych rynków obserwujemy sytuację, w której mdm zwykle jest korekta. Ale wynika ona z faktu, że marzec jest szczególnym miesiącem w badaniach koniunktury, gdzie obserwujemy silny wpływ czynnika sezonowego. A w kwietniu wpływ czynnika sezonowego się obniża, stąd też mdm możemy obserwować niewielkie korekty" - podkreślił Idzik.

Prognozy 6-miesięczne według Idzika w zdecydowanej większości są oceniane pozytywnie. Przewiduje się poprawę w obszarze rynków kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, inwestycyjnych, obrotowych dla przedsiębiorstw.

"Oczywiście na te prognozy nakłada się wpływ czynników krótkookresowych, który to obserwujemy w poszczególnych indeksach miesięcznych" - dodał.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w kwietniu 55 pkt., o 6 pkt. niżej niż przed miesiącem, a wskaźnik oceny dla tego segmentu zanotował 39 pkt., czyli mniej o 4 pkt.

Wskaźnik prognozy dla kredytów konsumpcyjnych wyniósł 64 pkt., czyli był niższy miesiąc do miesiąca o 7 pkt. Prognozy w zakresie kredytów mieszkaniowych spadły o 5 pkt. i wynoszą 39 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w kwietniu wyniósł 29 pkt., czyli spadł o 1 pkt. w porównaniu do marcowego odczytu. Wskaźnik ocen osiągnął 14 pkt., co również oznacza spadek o 1 pkt. w stosunku do marca.

Prognozy dla kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw spadły o 13 pkt., a dla obrotowych zmniejszyły się o 6 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wzrosła o 3 pkt. do 43 pkt., a prognoza dla przedsiębiorstw wzrosła o 2 pkt. do 19 pkt.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze