Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Łotwa chce szybko do eurolandu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 4 marca 2013, 11:41

  • 1
  • Tagi: biznes Bruksela EUR Euro euroland gospodarka Komisja Europejska Łotwa polityka raport Unia Europejska waluty
  • Powiększ tekst

Łotewski rząd we wtorek przedstawi KE i Europejskiemu Bankowi Centralnemu wniosek o przygotowanie nadzwyczajnego raportu konwergencji, w którym oceniona zostanie gotowość kraju do przyjęcia euro - poinformował dziś minister finansów Andris Vilks.

Decyzja o wysłaniu takiego wniosku do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i szefa EBC Mario Draghiego zapadła tego dnia na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

W najbliższych miesiącach instytucje UE ocenią, czy Łotwa spełnia kryteria, niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty - powiedział Vilks. Dodał, że rząd spodziewa się "pozytywnej odpowiedzi w drugiej połowie czerwca".

Według ministra Łotwa, która o przyjęciu wspólnej waluty mówi od 2003 roku, od września 2012 r. spełnia kryteriastabilizacji gospodarczej zwane kryteriami konwergencji lub kryteriami z Maastricht, a nawet "je przewyższa".

Dodał, że obecnie tylko Łotwa, Estonia, Luksemburg i Austria spełniają kryteria z Maastricht. "Europa walczy z brakiem dyscypliny" - ocenił.

Przedstawiając rządowi raport na temat spełniania przez Łotwę kryteriów gospodarczych i tzw. kryterium zgodności prawnej Vilks powiedział, że w ostatnich latach największym problemem kraju była wysoka inflacji, sięgająca nawet 17 proc. Obecnie sytuacja się ustabilizowała i inflacja wynosi ok. 1 proc. Dodał, że Łotwa jest w wyjątkowej sytuacji, gdyż jest najszybciej rosnącą gospodarką w EU, a jednocześnie ma niską inflację.

Szef resortu finansów zaznaczył, że kraj zmniejszył poziom deficytu finansów publicznych i przyjął ustawę o dyscyplinie budżetowej. "Idziemy w kierunku zerowego deficytu" - poinformował. Łotwa spełnia też kryterium dług publicznego, który nie może być większy niż 60 proc. PKB.

Według ministra trudne było spełnienie kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych, które zakłada, że w ciągu jednego roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa nie przewyższała więcej niż o dwa punkty procentowe stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach. Średnia ta w przeszłości przekraczała 10 proc., a obecnie wynosi ok. 4 proc. Grecja, Portugalia i Hiszpania mogą tylko marzyć o takich stopach procentowych - powiedział Vilks.

Ponadto aby wejść do strefy euro, należy mieć przepisy prawa krajowego dotyczące polityki pieniężnej zgodne z traktatami UE. W tym celu Łotwa zmieniła zapisy w ustawie o banku centralnym, zapewniając tym samym niezależność banku centralnego.

Łotwa planuje przyjąć wspólną walutę 1 stycznia 2014 roku.

(PAP)

jhp/ kar/

Komentarze