Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jak poprawić innowacyjność? Na razie przedsiębiorcy dopłacają do badań

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 marca 2013, 13:32

  • Powiększ tekst

Resort gospodarki proponuje rozwiązanie, które ma poprawić ubożejącą innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Nowa ulga podatkowa miałaby zapewnić możliwość odliczenia od podatków 26 proc. wydatków poniesionych przez przedsiębiorców na badania i rozwój. Jak na razie przedsiębiorcy do badań dopłacają.

Projekt Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. miałby obowiązywać od 2014 r. Zakłada, że jeśli w przedsiębiorstwo prowadzi prace badawczo-rozwojowe, jego właściciel (w przypadku podatników PIT) lub samo przedsiębiorstwo (w przypadku podatników CIT) może skorzystać z preferencji podatkowych. Nowe rozwiązanie wprowadzi możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o 100 proc. kosztów poniesionych na prace badawczo-rozwojowe oraz dodatkowo pomniejszenia należnego podatku o 26 proc. tych kosztów.

W tej chwili firmy inwestujące w prace badawcze mogą jedynie skorzystać z ulgi na zakup nowych technologii oraz zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Prowadzenie własnych badań jest więc nieopłacalne. Porównując polskie warunki podatkowe z innymi krajami, analizując ranking zwany indeksem B, widać, że wpływa to dramatycznie na spadek polskiej innowacyjności.

Indeks B to wskaźnik, ilustrujący ile pieniędzy z jednego dolara zainwestowanego w badania i rozwój można odzyskać w formie ulg podatkowych w danym kraju. Na 30 sklasyfikowanych państw Polska zajmuje ledwie 27 miejsce.

Według danych na luty 2013, w Hiszpanii z jednego dolara można odzyskać 45 centów, we Francji 43 centy, w Portugalii 41 centów, w Czechach 27 centów, na Węgrzech 22 centy. W Polsce natomiast  trzeba dopłacić 2 centy.

Projekt resort gospodarki zakłada, że po jego wprowadzeniu przedsiębiorcy będą uzyskiwać 35 centów korzyści podatkowej z jednego dolara wydatkowanego na badania i rozwój. Wprowadzenie takich preferencji podatkowych ma kosztować budżet 610 mln zł w pierwszym roku funkcjonowania.

kop, Dziennik Gazeta Prawna

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych