Informacje

fot. PAP
fot. PAP

Analitycy: największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, dlatego są mało podatne na spadki cen

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 marca 2012, 10:22

  • 0
  • Powiększ tekst

W większości dużych miast - najmniej podatne na spadki cen są małe mieszkania, dlatego cieszą się zainteresowaniem nabywców. W Krakowie i Poznaniu ceny takich lokali rosną - wynika z danych analityków rynku wtórnego nieruchomości.

Pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń podkreślił, że stabilne ceny małych mieszkań, to zjawisko niezależne od kryzysu.

"Małe mieszkania to od zawsze dobry towar na rynku nieruchomości. Skoro ich ceny najmniej się zmieniają, to dla nabywców gwarancja, że na takim zakupie nie stracą" - powiedział PAP Skoczeń.

Dodał, że osoby, które kupują mieszkanie z myślą o zyskach z jego wynajmowania, też decydują się zazwyczaj na zakup lokalu o niewielkim metrażu.

"Doświadczenie uczy, że takie lokale wynajmują się najszybciej. Poza tym, na rynku wtórnym na powierzchni 30 m kw. często mamy dwa, a nie jeden pokój. To tzw. kompaktowe mieszkania, które są ostatnio największym hitem na rynku, gdyż mały metraż idzie w parze z funkcjonalnością" - podkreślił.

Według danych serwisu Oferty.net w ciągu dwóch ostatnich lat ceny małych, używanych mieszkań o powierzchni do 30 m kw. okazały się najbardziej stabilne. Na przykład w Katowicach od 2010 roku cena ofertowa takich lokali praktycznie się nie zmieniła, gdyż spadła zaledwie o 0,2 proc. i wynosi niezmiennie ok.4,5 tys. zł za m kw. Bardzo stabilne pozostają także ceny małych mieszkań w Warszawie, gdzie średnia cena ofertowa spadła w ciągu dwóch lat o zaledwie 0,8 proc. i wynosi obecnie 9,5 tys. zł. za m kw.

"Katowice to absolutny fenomen na mapie kraju, gdyż jest to jedyne miasto, gdzie od lat ceny mieszkań, nie tylko małych, pozostają prawie niezmienne" - powiedział PAP główny analityk serwisu Oferty.net Marcin Drogomirecki.

Większy, wynoszący 3,6 proc. spadek cen małych mieszkań zanotował w omawianym okresie Gdańsk, gdzie metr kwadratowy kosztuje teraz ok. 7 tys. zł (wobec 7,2 w 2010 r.). Największe obniżki cen małych lokali na rynku wtórnym zanotowano w Łodzi (o 14,4 proc., obecnie 3,8 tys. zł za m kw.) i Wrocławiu (o 14,6 proc., obecnie 7,4 tys. zł za m kw.)

"To, że małe mieszkania są najmniej podatne na spadki cen najlepiej widać na tych rynkach, gdzie ich ceny nie tylko nie spadają, ale rosną" - powiedział PAP Drogomirecki.

Jako przykład podał Poznań, gdzie średnia stawka ofertowa za mieszkania o powierzchni do 30 m kw.  wynosi obecnie 6,1 tys. zł za m kw. i jest o 1,3 proc. wyższa niż dwa lata temu. Jeszcze większy,  wynoszący aż 4,4 proc. wzrost średniej ceny nastąpił w Krakowie, gdzie obecnie m kw. Małego mieszkania kosztuje średnio 8 tys. zł (wobec 7,7 tys. zł przed dwoma laty).

(PAP) ska/ mki/

 

 

Powiązane tematy

Komentarze