Informacje

fot. FreeImages.com/Michael Faes
fot. FreeImages.com/Michael Faes

BPH i Pekao SA źle wyliczały oprocentowanie kredytów we frankach. Będą rekompensaty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 27 czerwca 2016
  • 14:11
  • 0
  • Tagi: finanse frankowicze gospodarka kredyt walutowy kredyty we frankach szwajcarskich UOKiK
  • Powiększ tekst

Ujemne odsetki będą pomniejszać raty klientów banków BPH oraz Pekao SA. Banki dobrowolnie zobowiązali się do zmiany praktyk związanych z obliczaniem oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich - podał UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał dwie decyzje, dotyczą one dwóch banków: BPH i Pekao SA - poinformował prezes UOKiK Marek Niechciał.

Postępowanie przeciwko bankowi BPH zostało wszczęte w maju 2015, a przeciwko Pekao SA - w sierpniu ubiegłego roku. Urząd zakwestionował nieuwzględnianie przez banki ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich (CHF). W efekcie raty kredytów nie zostały obniżone.

Według komunikatu UOKiK banki BPH oraz Pekao SA zobowiązały się do zmiany praktyk i zrekompensowania strat konsumentom. Oznacza to, że banki będą uwzględniać ujemne oprocentowanie oraz oddadzą klientom kwotę wynikającą z różnicy między wcześniejszym oprocentowaniem, a tym, które w pełnym zakresie uwzględnia ujemny LIBOR. Ponadto poinformują klientów o podjętych działaniach.

Działania UOKiK związane są z umocnieniem franka szwajcarskiego wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku i miało wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych tej walucie. Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wartości wskaźnika LIBOR uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat kredytów. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.

Z sygnałów, które docierały do Urzędu wynikało, że nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób jego ustalania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. W efekcie Prezes UOKiK wszczął 8 postępowań przeciwko bankom, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania i wydał do tej pory 7 decyzji. W toku pozostaje jedno postępowanie.

Do tej pory zapadły rozstrzygnięcia wobec: ING Banku Śląskiego, mBanku, Getin Noble Banku, Credit Agricole Bank Polska, Banku BPH, BNP Paribas Bank Polska oraz Pekao SA.

Na rozstrzygnięcie czeka postępowanie w sprawie Raiffeisen Bank Polska SA, wszczęte w październiku 2015 r.

(PAP)

Czytaj także: Ekspert: wpływ Brexitu na gospodarkę Polski będzie niewielki

Komentarze