Informacje

fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI
fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Solarny samolot zakończył przedostatni etap podróży dookoła świata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2016, 09:59

  • Powiększ tekst

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 zakończył przedostatni etap podróży dookoła świata lądując w stolicy Egiptu, Kairze. Pilotowana przez Szwajcara Andre Borschberga maszyna wystartowała w poniedziałek rano z Hiszpanii.

"Andre Borschberg wylądował w Kairze po dwóch dniach lotu i przelocie nad piramidami" - napisali organizatorzy lotu na oficjalnej stronie internetowej przedsięwzięcia.

Podczas przedostatniego etapu podróży Solar Impulse 2 leciał z Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym przez przestrzeń powietrzną Tunezji, Algierii, Malty, Włoch, i Grecji, aby ostatecznie wylądować w Egipcie.

Historyczny lot dookoła świata ma się zakończyć w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd maszyna wyleciała 9 marca 2015 roku.

Zbudowany w Szwajcarii Solar Impulse 2 wyposażony jest w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych. Celem lotu jest promowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście etapów. Przystanki przeznaczone są na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii. Dzięki kamerom zainstalowanym w kabinie oraz na ogonie i pod skrzydłami maszyny internauci mogą na bieżąco śledzić lot.

Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza. Energia z ogniw fotowoltaicznych jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne.

Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez USA w roku 2013.

(PAP)

Czytaj także: Rekord: prawie co trzeci Polak od początku roku zmienił pracę

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych