Solar Impulse 2: misja zakończona sukcesem
Pilotowany przez Szwajcara Bertranda Piccarda samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 zakończył we wtorek w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, rozpoczętą przed ponad rokiem pierwszą podróż dookoła świata, pokonując odległość 40 tys. km. Organizacja przedsięwzięcia trwała kilkanacie lat i pochłonęła ok. 100 mln dolarów
Właśnie z Abu Zabi samolot wystartował do pierwszego etapu 9 marca 2015 roku.
Lot maszyny Solar Impulse 2 to promowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście etapów, które wiodły m.in. przez Indie, Chiny, Stany Zjednoczone, Włochy czy Egipt. Planowane przystanki były przeznaczone na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii.
Energia z ogniw fotowoltaicznych magazynowana jest w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne. Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony.
Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez USA w roku 2013.
PAP, sek
Relacje z historycznej podróży Solar Impulse 2, dramatyczne momenty i bicie kolejnych rekordów czytaj tutaj:
Solar Impulse 2 kończy lot dookoła świata
Solarny samolot zakończył przedostatni etap podróży dookoła świata
Samolot napędzany energią słoneczną blisko historycznego celu
Solarny samolot zakończył lot nad Atlantykiem
ZAMIAST SŁÓW: Lot Solar Impulse 2: symboliczny hołd dla swobody przedsiębiorczości i innowacji