Informacje

Skandal w USA: bank HSBC „zbyt duży”, by stanąć przed sądem za pranie brudnych pieniędzy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2016, 16:00

    Aktualizacja: 13 lipca 2016, 16:05

  • 0
  • Powiększ tekst

Tak unika się odpowiedzialności za... współpracę z kartelami narkotykowymi! To nie do pomyślenia, ale fakty są takie: jesteś dużym bankiem? Możesz czuć się bezkarny.

Ta sprawa to skandal sprzed kilku lat. Pod koniec 2012 roku bank HSBC, z siedzibą w Londynie, został oskarżony o pomoc kartelom narkotykowym w wykorzystaniu banków w USA do prania brudnych pieniędzy. Jak skończyła się ta sprawa?

Ostatecznie HSBC poszedł na ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i zapłacił 1,92 mld dol. odkszkodwania. W ten sposób uniknął sprawy w sądzie i kryminalnych zarzutów. Koniec końców zarzutów nie usłyszał nikt z zarządu dużego londyńskiego banku.

Teraz na jaw wychodzą nowe fakty w związku z tą bulwersującą sprawą. Raport Kongresu Stanów Zjednoczonych ujawnił właśnie, że władze Wielkiej Brytanii, w tym minister finansów George Osborne, w związku ze skandalem próbowali wywierać presję na amerykańskich prokuratorów. Między innymi formułowali ostrzeżenia, że postępowanie karne przeciwko HSBC może doprowadzić do dużych zawirowań na rynku finansowym.

We wspomnianym raporcie czytamy, że brytyjskie władze „krępowały” postępowanie przeciwko bankowi i „wpływały” na jego wynik. Oskarżenia padają również pod adresem byłego generalnego prokuratora USA, Erika Holdera, który miał rzekomo wprowadzić Kongres w błąd co do decyzji podjętej w tej sprawie. Holder miał zignorować rady niższych rangą urzędników Departamentu Sprawiedliwości, którzy chcieli, by przedstawicielom HSBC zostały postawione zarzuty.

Erik Holder, zeznając przed Kongresem w 2013 roku w sprawie przestępstw związanych z HSBC, powiedział, że „wielkość niektórych finansowych instytucji może uczynić trudnym postawienie im zarzutów kryminalnych”. Czyli w skrócie: bank jest zbyt duży/ważny, by można było go ukarać.

Nieco później Holder próbował się z tych słów tłumaczyć, mówiąc, że w przypadku ewidentnych dowodów przestępstwa każda instytucja finansowa może być postawiona w stan oskarżenia. Z raportu Kongresu USA wynika jednak zupełnie coś innego.

– Wewnętrzne dokumenty Departamentu Skarbu pokazują, że szefostwo Departamentu Sprawiedliwości odmówiło pójścia za rekomendacją postawienia zarzutów HSBC, bo szefowie resortu obawiali się, że takie postępowanie „może skutkować globalną katastrofą finansową” – napisano w raporcie.

/mk /yahoo.com

>> Czytaj również: Grupa TVN ma nowego prezesa

Powiązane tematy

Komentarze