Informacje

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wiemy, ile kosztowały przygotowania polskich olimpijczyków. Czy miliony przełożą się na medale?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2016, 10:25

  • 0
  • Powiększ tekst

383,6 mln zł w latach 2013-16 wpłynęło z budżetu państwa na konta polskich związków sportowych, które wysyłają swoich reprezentantów na igrzyska w Rio de Janeiro. Na jednego olimpijczyka w tym okresie przeznaczono średnio 1,6 mln - wyliczyła firma Grant Thornton.

Biało-czerwonych reprezentować będzie 241-osobowa ekipa. Najliczniejszą grupę stanowią lekkoatleci - 71 sportowców. To właśnie na "królową sportu" przeznaczono największą kwotę - 48,9 mln zł. To oznacza, że każdy z polskich reprezentantów w tej dyscyplinie "kosztował" 690 tys. zł.

Kolejne miejsca zajęły Polski Związek Kajakowy - 32,4 mln zł, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich - 30,1 mln, Polski Związek Piłki Siatkowej - 25,8 mln, oraz Polski Związek Żeglarski - 23,9 mln. To właśnie z tymi dyscyplinami wiążą się największe nadzieje Polaków na medale olimpijskie. Najmniej środków trafiło natomiast do Polskiego Związku Golfa - 927 tys. zł.

"Najdroższą" polską olimpijką okazała się Katarzyna Jurkowska-Kowalska. To jedyna reprezentantka kraju w gimnastyce sportowej, a krajowa federacja otrzymała blisko 7,5 mln zł.

Igrzyska w Rio rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają 17 dni.

(PAP)

Czytaj także: Uwaga! Te popularne aplikacje mobilne zagrażają waszemu bezpieczeństwu

Powiązane tematy

Komentarze