Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Hillary Clinton znów musi składać wyjaśnienia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 sierpnia 2016, 08:36

    Aktualizacja: 24 sierpnia 2016, 08:42

  • 0
  • Powiększ tekst

Sztab kampanii Hillary Clinton zarzucił agencji AP manipulację za podanie, że jako sekretarz stanu spotykała się z licznymi przedstawicielami prywatnego sektora, którzy wpłacili datki na fundację charytatywną prowadzoną przez nią i jej męża Billa Clintona.

Według AP darczyńcy fundacji stanowili ponad połowę rozmówców Clinton z prywatnego sektora w czasie jej kadencji szefowej dyplomacji. Był to m.in. światowej sławy ekonomista, który prosił ją o pomoc, kiedy miał kłopoty z rządem Bangladeszu, finansista z Wall Street, któremu zależało na załatwieniu wizy, i menadżerowie firmy produkującej kosmetyki, Estee Lauder.

Obóz republikańskiego rywala Clinton do prezydentury, Donalda Trumpa, wykorzystał opublikowaną we wtorek informację AP do nowych ataków na kandydatkę Demokratów. Partia Republikańska (GOP) zarzuca Clinton, że wielomilionowe donacje dla jej fundacji zapewniały darczyńcom nie tylko dostęp do sekretarz stanu, a być może także i załatwienie spraw, z którymi do niej przychodzili.

Kandydat GOP na wiceprezydenta Mike Pence i przewodniczący Krajowego Komitetu Republikańskiego Reince Priebus zaapelowali o powołanie specjalnego prokuratora do zbadania sprawy fundacji. Poprzedniego dnia z takim samym apelem wystąpił Trump. "Dowody są oczywiste. W Departamencie Stanu za kadencji Hillary Clinton dostęp do najwyższych decydentów w dyplomacji amerykańskiej był na sprzedaż dla tych, którzy dali najwięcej" - oświadczył Priebus.

Sztab kampanii Clinton odrzucił te zarzuty, twierdząc, że AP tendencyjnie wybrała spotkania mające ilustrować rzekomą korupcję.

Rzecznik kampanii Brian Fallon przypomniał, że wśród rozmówców Clinton z prywatnego sektora była m.in. Melinda Gates, prowadząca fundację dobroczynną swojego męża Billa Gatesa. "Spotkania z kimś takim jak Melinda Gates należą do obowiązków szefowej dyplomacji USA, której zadaniem jest także rozwiązywanie tych samych globalnych problemów (co fundacja Clintonów)" - oświadczył.

Fallon przypomniał także, że spotkania z przedstawicielami prywatnego sektora stanowiły zaledwie ułamek wszystkich spotkań Clinton w czasie, gdy była sekretarzem stanu. Jak powiedział, Demokratka odbyła wtedy ponad 1700 spotkań z przedstawicielami rządów innych państw.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze