Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Dłużej żyjemy, dłużej pracujemy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 listopada 2016, 14:21

  • 1
  • Powiększ tekst

Żyjemy coraz dłużej, ale w związku z tym pracujemy także coraz dłużej. Według danych Eurostatu, tylko na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat czas pracy wydłużył się prawie o 2 lata i wynosi obecnie średnio ponad 35 lat.

Europejczycy żyją coraz dłużej, w związku z z tym są też dłużej aktywni zawodowo. Według danych urzędu statystycznego UE w Luksemburgu mieszkańcy Europy wydłużyli swój czas pracy o 1,9 lata, co daje średnio 35,4 lata. Wzrost może być związany przede wszystkim z wydłużeniem czasu pracy kobiet, które w porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat, pracują o 2,6 lat dłużej.

W 28 państwach UE występują jednak istotne różnice – Polacy pracują „tylko” 33 lata, podobnie jak Belgowie, Bułgarzy, Chorwaci, Grecy, Węgrzy. Mniej, bo 30,7 lat na pracę poświęcają Włosi, najbardziej skorzy do pracy są Szwedzi – poświęcają na nią 41,2 życia, a także Dania – 39,2 lata czy Niemcy – 38 lat.

Największy skok dokonał się na Malcie, gdzie w ciągu dziesięciu lat pracuje się o 5,1 lat dłużej (co daje jednak wciąż przeciętny wynik – 33,4 lata).

dpa / Elżbieta Stasik

Powiązane tematy

Komentarze