Informacje

Brak prawa jazdy już nie uchroni przed jego odebraniem za zbyt dużą szybkość

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 listopada 2016, 09:08

    Aktualizacja: 30 listopada 2016, 09:27

  • Powiększ tekst

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) zostanie uruchomiony 4 czerwca 2018 r. - przewiduje poparty przez wszystkie kluby parlamentarne projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Wcześniej zakładano, że będzie to 1 stycznia 2017 r. Zmienia się zasady odbierania prawa jazdy za zbyt dużą prędkość w terenie zabudowanym.

W projekcie nowelizacji zostały zawarte zmiany mające stworzyć ramy prawne do realizacji projektu informatycznego CEPiK 2.0, którego celem jest przebudowa i modernizacja centralnej ewidencji pojazdów (CEP), centralnej ewidencji kierowców (CEK), a także centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych (CEPKP).

Proponowana zmiana przesuwa termin wejścia w życie ustawy wprowadzającej CEPIK 2.0 z 1 stycznia 2017 roku. Jak tłumaczył poseł sprawozdawca Witold Czarnecki (PiS), jest to wynik audytu przeprowadzonego na zlecenie rządu, który wykazał "duże ryzyko" wdrożenia CEPiK 2.0 oraz brak wszystkich komponentów infrastruktury teleinformatycznej dla przedstawicieli użytkowników systemów komunikujących się z bazą centralną (starostwa, ośrodki szkolenia kierowców, stacje kontroli pojazdów, policja). Podczas audytu - jak podkreślał Czarnecki - wykazano "konieczność wyeliminowania luk prawnych także w innych ustawach".

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu noweli optymalnym momentem na przełączenia na CEPiK 2.0 będzie poniedziałek 4 czerwca 2018 r., bowiem dzięki temu terminowi będzie możliwe przeprowadzenie produkcyjnego uruchomienia systemu podczas poprzedzającego długiego weekendu (w czwartek 31 maja 2018 r. przypada Boże Ciało).

Projekt przewiduje zatem zmianę mającą wyeliminować lukę prawną, która pozwala kierowcom przekraczającym prędkość o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym, na omijanie przepisów dot. zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące. Ci kierowcy do tej pory unikali tej kary powołując się na brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Zgodnie z projektem, starosta będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu, który złamał przepisy, nawet jeśli policja fizycznie nie odebrała dokumentu.

Inną zmianą jest upoważnienie starosty do wystawienia, na podstawie odpisu wyroku sądowego, decyzji o skierowaniu kierowcy, który został zatrzymany podczas jazdy pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, na odpowiedni kurs reedukacyjny.

PAP, MAS

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.