Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Sejm: Dziś zdecydują się losy budżetu i ustawy dezubekizacyjnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2016, 08:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Sejm, który w piątek po godz. 9. rozpoczął jednodniowe posiedzenie, będzie m.in. głosował nad projektem ustawy budżetowej na 2017 r. Przed południem odbędzie się debata nad projektem ustawy dezubekizacyjnej.

Zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej, w 2017 r. dochody budżetu państwa mają wynieść 325 mld 426 mln 102 tys. zł, a wydatki 384 mld 771 mln 602 tys. zł. Maksymalny poziom deficytu ustalono na kwotę nie większą niż 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Rząd założył, że w 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc.

Według PiS budżet na 2017 r. pozwoli realizować zobowiązania wyborcze i zachować stabilność finansów publicznych. Zdaniem opozycji budżet jest nierealny, jest budżetem niższego wzrostu gospodarczego i wyższych, a jego realizacja grozi poważnymi problemami finansowymi i gospodarczymi.

Ponadto, przed południem w Sejmie odbędzie się debata nad projektem ustawy dezubekizacyjnej. Rządowy projekt obniża emerytury i renty ok. 32 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Emerytury i renty mają nie przekraczać średniego świadczenia w ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać IPN.

W czwartek sejmowe komisje zaproponowały poprawki do projektu przewidujące obniżenie b. funkcjonariuszom SB emerytur do najniższego świadczenia w ZUS, a także wyłączenie części z nich spod projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Posłowie pozytywnie zarekomendowali cały projekt.

Jedna z ważniejszych poprawek - zaproponowana przez MSWiA i poparta przez posłów - zakłada, że minister spraw wewnętrznych w drodze decyzji "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" może wyłączyć spod przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa ze względu na "krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Kolejna z poprawek zaproponowanych przez MSWiA i poparta przez posłów przewiduje obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,5 proc.- jak było zapisane w pierwotnie w projekcie - do "0 proc. podstawy wymiaru" za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa PRL.

Posłowie poparli także poprawkę zaproponowaną przez resort dotyczącą rent rodzinnych. Zakłada ona, że przepisów ustawy nie stosuje się wobec osób, które otrzymują rentę rodziną, jeżeli renta ta "przysługuje po funkcjonariuszu, który po 31 lipca 1990 r. jeżeli zaginął w związku z pełnieniem służby lub poniósł śmierć w wypadku pozostającym w związku z pełnieniem służby".
Wcześniej posłowie wysłuchają informacji w sprawie realizacji programu działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019.

Sejm przeprowadzi też pierwsze czytanie rządowego projektu wprowadzającego ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych. Projekt dotyczy dostosowania ustawy do przepisów konstytucji oraz uproszczenia procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze