Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Prezydent Cypru nie chce wyjścia kraju ze strefy euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 marca 2013, 09:39

  • 0
  • Powiększ tekst

Cypr nie ma zamiaru opuszczać wspólnej waluty europejskiej - oświadczył w piątek prezydent tego kraju Nikos Anastasiadis, zapewniając rodaków, że sytuacja jest opanowana. "W żadnym wypadku nie będziemy eksperymentować z przyszłością naszego kraju" - dodał.

W przypadku Cypru Unia Europejska zdecydowała się na bezprecedensowe rozwiązanie, zmuszając deponentów do poniesienia części kosztów planu ratunkowego, mającego ratować ten kraj przed bankructwem.

Anastasiadis skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie "bezprecedensowych żądań, które zmusiły Cypr, by stał się eksperymentem" - odnotowuje Reuters.

"Zapobiegliśmy ryzyku bankructwa. Sytuacja, mimo całego tragizmu, jest opanowana" - zapewniał jednocześnie cypryjski prezydent.

Dzięki porozumieniu zawartemu w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Warunkiem uzyskania przez Cypr pomocy jest też udział posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro w kosztach ratowania kraju przed bankructwem. Wielu komentatorów przewiduje, że obciążenie posiadaczy kont może spowodować ucieczkę kapitałów z Cypru.

(PAP)

az/ kar/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze