Informacje

Źródło:Orlen
Źródło:Orlen

PKN Orlen planuje w 2020 r. uruchomienie instalacji visbreakingu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 stycznia 2017, 13:23

  • 0
  • Powiększ tekst

PKN Orlen planuje budowę i uruchomienie w 2020 r. instalacji visbreakingu, dzięki której pogłębi przerób ropy, uzyskując większą o kilka punktów procentowych ilość paliw z baryłki surowca niż dotąd. Inwestycja jest częścią strategii spółki na lata 2017-21.

W związku z planowaną budową instalacji technologii visbreakingu w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, spółka ta podpisała umowę na zakup licencji i projektu bazowego - poinformował w piątek płocki koncern.

Podpisanie umowy jest pierwszym etapem realizacji inwestycji, której efektem będzie także podniesienie zdolności produkcyjnej rafinerii, a tym samym wzrost generowanej marży" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen wyjaśnił, że technologia ta przyczyni się do dodatkowego przerobu produktów w ilości blisko 1200 ton na dobę.

Jak podkreślił płocki koncern, proces visbreakingu jest technologią sprawdzoną, i stosowaną już w grupie kapitałowej tej spółki, w tym w rafineriach w Czechach oraz na Litwie - łączna zdolność przerobu ropy we wszystkich rafineriach płockiego koncernu to ponad 30 mln ton różnych gatunków surowca rocznie.

PKN Orlen przypomniał, że w rafineriach prowadzących głęboki przerób ropy, czyli wytwarzających tzw. "produkty białe", jak gaz suchy i płynny, benzyna, nafta i olej napędowy, instalacja visbreakingu służy m.in. do uzysku dodatkowej ilości produktów lekkich z procesu termicznego rozkładu - krakingu gudronu, oleju ciężkiego, będącego pozostałością procesu destylacji próżniowej surowca.

Proces visbreakingu jest stosowany głównie w rafineriach wytwarzających składniki lotne z użyciem wodoru, przy niskiej konwersji, które produkują duże ilości oleju napędowego - podkreślił płocki koncern.

Jak zaznaczył PKN Orlen, projekt budowy instalacji visbreakingu jest zgodny z realizacją celów ogłoszonej niedawno nowej strategii tej spółki na lata 2017-21 - płocki koncern informował wcześniej, że celem strategicznych działań jest tam m.in. wzmocnienie pozycji rynkowej, wykorzystywanie rosnącej roli petrochemii oraz kontynuowanie projektów w segmencie wydobycia i inicjowanie przedsięwzięć związanych z innowacjami.

PKN Orlen zapowiedział ostatnio, że w latach 2017-18 na inwestycje planuje przeznaczać średniorocznie 5,4 mld zł, z czego 3,7 mld zł na segment downstream (rafineria, petrochemia i energetyka), na segment detalu 0,6 mld zł oraz 0,8 mld zł na wydobycie.

SzSz (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze