Informacje

Ministrowie finansów UE przyjęli wytyczne ws. budżetu na 2018 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 21 lutego 2017
  • 15:09
  • 1
  • Tagi: budżet finanse Ministerstwo Finansów UE
  • Powiększ tekst

Ministrowie finansów państw UE przyjęli we wtorek wytyczne ws. kształtu unijnego budżetu na 2018 rok. Nacisk, podobnie jak w tym roku, ma być położony na zapewnienie efektywnej odpowiedzi na migracje, bezpieczeństwo oraz działania służące gospodarce.

Podzielamy priorytety, jakie znalazły się w uzgodnionych dziś przez Radę wytycznych dotyczących budżetu UE na 2018 rok - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

Unijni ministrowie finansów wezwali KE do przedstawienia realistycznego projektu budżetu, który zachowa równowagę między roztropnością w wydatkach a nowymi inwestycjami nakierowanymi na wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Coroczne budżety unijne nie różnią się w znacznym stopniu między sobą, bo blok przygotowuje wieloletnie plany finansowe. Wówczas dochodzi do największych tarć i negocjacji między państwami członkowskimi. Obecna perspektywa budżetowa obejmuje lata 2014-2020.

Ministrowie nie wskazali na wtorkowym spotkaniu limitów wydatków (te są ustalone w wieloletnich ramach), ale podkreślili, że biorąc pod uwagę ograniczenia w możliwościach finansowych w kilku krajach członkowskich, zarówno unijne zobowiązania, jak i płatności powinny być "utrzymane pod ścisłą kontrolą i oparte na rzeczywistych potrzebach".

Komisja Europejska ma przygotować propozycję, która będzie przewidywała rezerwy na wypadek niespodziewanych wydatków, jednak nie mogą one wykraczać poza ustalone w wieloletnim planie limity.

Ministrowie wskazali, że przyszłoroczny budżet musi jednocześnie zawierać odpowiednie środki, by UE mogła w efektywny sposób odpowiedzieć na kryzys migracyjny i zapewnić bezpieczeństwo. "28" ma również być w stanie uczestniczyć finansowo w zapewnianiu politycznej i ekonomicznej stabilności w państwach sąsiedzkich. Dzięki takim działaniom UE ma nadzieję powstrzymać napływ migrantów do niej.

W przyszłorocznym budżecie nadal racjonalizowane mają być wydatki administracyjne.

Wszystkie instytucje, organy, agencje są wzywane do zredukowania lub zamrożenia ich wydatków administracyjnych jak tylko to możliwe i proszone o finansowanie tylko usprawiedliwionych potrzeb - podkreślono w komunikacie po posiedzeniu.

Rada ds. finansów zasugerowała, by Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdził, jak instytucje unijne wypełniają uzgodniony w trakcie negocjacji wieloletniego budżetu cel redukcji liczby urzędników o 5 proc. pomiędzy 2013 i 2017 rokiem.

W tym roku zobowiązania UE mają wynieść 157,8 mld euro, natomiast realne płatności mają być na poziomie 134,4 mld euro. W przyszłym roku różnica ta będzie mniejsza ze względu na rozpoczęte już projekty inwestycyjne i spływające z nich faktury.

Propozycję budżetu przedstawi Komisja Europejska, później zajmą się nią państwa członkowskie i Parlament Europejski. Cała procedura uchwalania planu finansowego powinna być sfinalizowana pod koniec roku.

Na podst. PAP

Komentarze