Informacje

Automaty do gier z polskich zakładów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 marca 2017, 08:46

  • Powiększ tekst

Punkty z automatami do gier wyprodukowanymi przez przemysł krajowy, a także uruchomienie loterii EuroJackpot - to pierwsze propozycje Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. w sprawie realizacji przez spółkę zapisów znowelizowanej ustawy o grach hazardowych, która wchodzi w życie 1 kwietnia.

Wiadomo już jakie firmy będą odpowiedzialne za przygotowanie i dostarczenie automatów do gier w związku z nowelizacją ustawy o grach hazardowych. Będą to wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A, jak również Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A oraz Exatel S.A., będący częścią Polskiej Grupy Energetycznej. Ogłosił to na konferencji prasowej Radosław Śmigulski, p.o. Prezesa Zarządu Totalizatora Sportowego.

Zdecydowaliśmy się zainwestować w polski przemysł – podkreślił Śmigulski. – Jeśli chodzi o ten rok, to będąc w stałej współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową, myślimy o uruchomieniu 50 punktów z kilkuset urządzeniami. W tej chwili mamy wybrane 43 lokalizacje. Będziemy chcieli obserwować, jak zostały te automaty przyjęte przez rynek, jak to funkcjonuje. (...) W perspektywie 2-3 lat chcielibyśmy wyczerpać to, co daje nam ustawa, czyli 35 tys. urządzeń - powiedział Śmigulski.

Jednocześnie zaprzeczył informacjom, pojawiającym się w mediach, że firma zawarła kontrakt z amerykańską firmą IGT (dawniej GTech) na dostawy automatów do gier.

Totalizator Sportowy nice ma żadnej umowy z IGT dotyczącej produkcji czy wdrożenia automatów. Jedyna umowa IGT dotyczy tylko obsługi loterii – zaznaczył.

Śmigulski zapewnia, że przeprowadzone przez spółkę analizy wykazały, że realizacja tej części monopolu przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o wpłynie bardzo korzystnie zarówno na budżet państwa, jak również na wyniki finansowe samej firmy.

Jak wynika z danych firmy Global Compact, Skarb Państwa z powodu działalności mafii hazardowej traci rocznie - według szacunków ostrożnościowych - kwotę nie mniejszą niż 552 mln zł. W Polsce w 2015 roku było ponad 29 tys. automatów o niskich wygranych, które były eksploatowane bez zezwolenia.

Grzegorz Banecki, prezes Wojskowych Zakładów Łączności przekonuje, że firma jest gotowa na produkcje sprzętu i oprogramowania. Posiada infrastrukturę, która pozwoli rozwinąć budowę automatów do gier.

Mamy umiejętności, zdolności i kadrę. Prototyp automatów spodziewamy się opracować na przełomie maja i czerwca. Na razie pierwszym rozwiązaniem, nad którym pracujemy będzie montownia. Elementy składowe tego urządzenia będą nabywane na rynku, jak np. monitor, drukarka, przyciski. Oprogramowanie będziemy pisali sami. Natomiast gry - w tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie sami stworzyć i będziemy nabywali je na rynku - powiedział Banecki.

Totalizator zapowiada także, że jesienią 2017 roku zostanie uruchomiona sprzedaż gry EuroJackpot. Polska dołączy do grona 17 krajów, w których ta loteria jest dostępna. Minimalna pula gwarantowana na wygrane pierwszego stopnia będzie wynosić 10 000 000 euro, a maksymalnie może osiągnąć nawet 90 000 000 euro (390 mln zł). Losowania tej loterii tradycyjnie odbywają się w każdy piątek w Helsinkach. By trafić główną wygraną, trzeba poprawnie wytypować 5 z 50 numerów oraz 2 z 10 numerów.

Znowelizowana ustawa o grach hazardowych wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Zgodnie z ustawą m.in. automatami do gier ma zarządzać Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, który jest spółką Skarbu Państwa.

AR

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.