Repolonizacja w energetyce: Enea kupiła od Francuzów elektrownię w Połańcu
Enea kupiła 100 proc. akcji francuskiej Engie Energia Polska, piątego największego producenta energii w Polsce. To do niej należała elektrownia w Połańcu o mocy ponad 1,8 GW. Zarząd Enei podał w komunikacie, że za 100 proc. akcji Engie Energia Polska, zapłacił wstępną cenę 1 mld 264 mln 159 355 zł.
Enea podkreśliła, że wstępna cena będzie podlegać rewizji ze strony spółki i ewentualnym korektom, na zasadach opisanych w umowie warunkowej sprzedaży 100 proc. akcji EEP z Engie International Holdings B.V. z dnia 23 grudnia 2016 r., zgodnie ze standardami rynkowymi w tego typu transakcjach.
"Akcje zostały nabyte w głównej mierze ze środków własnych spółki, w tym ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji, a także emisji obligacji przeprowadzonej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - napisano we wtorkowym komunikacie Enei.
"Przejęcie kontroli nad EEP wpisuje się w strategię rozwoju grupy kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku. Inwestycja przyczyni się do integracji opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wydobywczo - wytwórczego Kozienice - Bogdanka - Połaniec" - dodano.
W końcu zeszłego roku Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia Polska. Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł.
Pod koniec lutego zarząd Enei informował o zrzeczeniu się przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu gruntów rolnych będących przedmiotem transakcji. Był to ostatni z czterech warunków zawieszających podpisanej 23 grudnia ubiegłego roku umowy warunkowej na zakup. Wcześniej uzyskano zgodę Ministra Energii i zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Została również przeprowadzona konwersja długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.
Węglowa elektrownia Połaniec położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. Ma moc 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy. W 2013 roku zbudowano tam blok opalany biomasą.
PAP, sek