Morawiecki w USA: Spotkana z Rossem, Perrym i Yellen
Spotkania z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, zarządzającymi FED i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a także z inwestorami oraz wykłady są w agendzie wizyty wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego
Morawiecki leci do Stanów Zjednoczonych w niedzielę, wizytę zakończy w przyszłym tygodniu w środę. Jak poinformowało biuro prasowe resortu rozwoju, wicepremier odwiedzi Waszyngton, Boston oraz Nowy Jork.
Celem wizyty są rozmowy z przedstawicielami nowej amerykańskiej administracji Donalda Trumpa, podtrzymanie dialogu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i FED (System Rezerwy Federalnej). Wicepremier odbędzie również szereg spotkań z inwestorami. Będzie to jedna z największych i najszerzej zakrojonych wizyt polskiego ministra odpowiedzialnego za gospodarkę w Stanach Zjednoczonych - napisano w komunikacie MR.
Podczas piątkowej konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych czekają go m.in. bardzo ciekawe rozmowy dotyczące obszaru energetycznego, obronnego, ale również inwestycji. Zwrócił uwagę na amerykańskie inwestycje w Polsce, ale również polskie w Stanach Zjednoczonych.
Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozwija skrzydła, kupuje mniejsze, średnie firmy w Stanach Zjednoczonych. Dyskutujemy o tym, w jaki sposób udrożnić ten kanał biznesowych kontaktów. Myślę, że te rozmowy przybliżą mocno nas do siebie - powiedział.
Podkreślił, że Polska jest częścią jednolitego rynku europejskiego, niemniej ważny jest też rozwój relacji dwustronnych.
Będziemy też rozmawiali o sektorze rolno-spożywczym, ale też przemyśle maszynowym. Jest szereg rozpoczętych wspólnych projektów, albo takich, które są w fazie bardziej negocjacyjnej, dyskusyjnej - mówił Morawiecki.
Według niego, Stany Zjednoczone są naszym bardzo ważnym partnerem.
Wymiana handlowa tylko na poziomie 2 proc. naszych obrotów handlowych, to jest daleko niewystarczające w stosunku do naszego potencjału, ale również do dynamiki eksportu Polski - ocenił.
Dodał, że poziom wymiany handlowej jest też dużo niższy, niż wskazywałby na to potencjał amerykańskiej gospodarki. Dodał, że podczas jego wizyty będą też poruszane "tematy gazowe".
Zgodnie z informacją z resortu rozwoju na poniedziałek i wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami gabinetu Donalda Trumpa na najwyższym szczeblu. Wicepremier będzie rozmawiał z sekretarzem handlu Wilburem Rossem oraz sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym. Wśród kwestii poruszanych z nową administracją znajdą się: założenia i plany nowej polityki handlowej Stanów Zjednoczonych, perspektywy transatlantyckich relacji gospodarczych, a także perspektywy rozwoju rynku LNG i polityka klimatyczna.
Morawiecki odwiedzi również Biały Dom, gdzie będzie rozmawiał z doradcą prezydenta Trumpa do spraw międzynarodowej polityki gospodarczej i głównym negocjatorem USA w G7 i G20 Kennethem I. Justerem. Program w stolicy USA przewiduje również spotkania z szefową Systemu Rezerwy Federalnej (FED) Janet Yellen, dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, a także jej zastępcą Davidem Liptonem.
Na tych spotkaniach zostaną poruszone kwestie związane z polityką monetarną Stanów Zjednoczonych, polityką handlową czy polityką rozwojową - wyjaśnia MR.
O planowanym spotkaniu z Yellen Morawiecki poinformował dziennikarzy w połowie marca w Baden-Baden podczas spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20, na które wicepremier został zaproszony. Mówił, że będzie rozmawiał m.in. o wpływie amerykańskiej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Zapowiedział też, że spotka się w Waszyngtonie z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.
Tutaj tym bardziej będzie miejsce, żeby porozmawiać o nierównowagach w handlu na świecie i o wszelkich tematach, które wiążą się z polityką rozwojową, ponieważ Bank Światowy i MFW starają się znaleźć złoty środek w polityce rozwojowej - dodał.
PAP, MS