Informacje

NBP: 83 proc. Polaków ma konto bankowe; najszybciej liczba rachunków rośnie wśród najstarszych Polaków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 maja 2017, 10:02

  • Powiększ tekst

W ostatnich siedmiu latach odsetek posiadaczy konta bankowego wzrósł w największym stopniu wśród najstarszych Polaków, choć wciąż ta grupa jest w najmniejszym stopniu ubankowiona - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie NBP dot. postaw Polaków wobec obrotu bezgotówkowego.

"Można podejrzewać, że jedną z przyczyn wzrostu liczby kont bankowych w tej grupie są pojawiające się coraz częściej skierowane do niej działania banków komercyjnych, a także różne działania społeczne" - napisano w raporcie.

"Jednocześnie zwiększenie ubankowienia najstarszych Polaków może też mieć związek z naturalnym przesunięciem demograficznym" - wchodzeniu do tej grupy osób, które były już wcześniej ubankowione i aktywnie korzystały z obrotu bezgotówkowego.

Z raportu wynika, że największy stopień wykluczenia finansowego widać w grupie osób najstarszych, z wykształceniem podstawowym, bezrobotnych i mieszkańców wsi.

"Jeśli chodzi o opinie na temat kont bankowych, widać wzrost przekonania o tym, że konto jest dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, a równocześnie spadek negatywnych opinii dotyczących wysokich opłat za prowadzenie oraz większej możliwości znalezienia się w pułapce finansowej (jeśli ma się konto)" - napisano w raporcie.

Według raportu jednocześnie utrzymuje się rozdźwięk w opiniach na temat kont bankowych pomiędzy osobami posiadającymi je i nieposiadającymi, co więcej, obserwuje się, że w porównaniu z poprzednimi pomiarami rozdźwięk ten jest większy.

Osoby mające konto coraz silniej są utwierdzone w pozytywnej opinii na temat posiadania rachunku w banku. Natomiast w przypadku osób nieubankowionych widoczna jest większa niechęć wobec założenia konta w banku - informuje bank centralny w raporcie.

Jak podaje NBP, obecnie konto bankowe posiada 83 proc. Polaków.

Raport prezentuje wyniki pomiaru z 2016 r.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.