Informacje

Morawiecki: Po decyzji KNF centra decyzyjne dwóch największych banków w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2017, 15:09

  • 1
  • Powiększ tekst

Decyzja KNF oznacza, że centra decyzyjne dwóch największych działających w Polsce banków będą znajdować się w naszym kraju, a udział rodzimego kapitału w sektorze przekroczy 50 procent - tak zgodę na przejęcie przez PZU akcji Pekao SA skomentował wicepremier Mateusz Morawiecki

W czwartek KNF poinformowała w komunikacie, że jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia przez PZU SA za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju akcji Banku Pekao SA, w liczbie przekraczającej 20 proc. Chodzi o kupno akcji od włoskiego Unicredit.

To kolejna w ostatnim czasie bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki - zaznaczył w przekazanym PAP komentarzu do tej decyzji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Dodał, że decyzja Komisji Nadzoru Finansowego oznacza, że "centra decyzyjne dwóch największych działających w Polsce banków będą znajdować się w naszym kraju".

Każda duża i liczącą się gospodarka świata dąży do tego, żeby istniała zdrowa i efektywna równowaga między kapitałem zagranicznym, a kapitałem lokalnym w strategicznych i wrażliwych sektorach przemysłu oraz usług. Takim sektorem jest z pewnością krajowy sektor bankowy, który jeszcze kilka lat temu w Polsce był mocno zdominowany przez inwestorów zagranicznych - oświadczył Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że po decyzji KNF zezwalającej na zmiany właścicielskie w Pekao S.A. "można oficjalnie już potwierdzić, że udział rodzimego kapitału w polskim sektorze bankowym przekracza 50 procent, co stanowi silny bufor bezpieczeństwa dla polskiej gospodarki przed potencjalnymi turbulencjami na międzynarodowych rynkach finansowych".

Dodał, że z perspektywy półrocza, które minęło od podpisania umowy widać także, że decyzja o kupnie akcji Pekao przez PZU i PFR "miała swoje mocne uzasadnienie biznesowe dla obu krajowych podmiotów przejmujących".

Ta największa i jak najbardziej rynkowa repolonizacja w dziejach naszej gospodarki dowodzi też, że po latach beztroski i braku polityki rozwojowej, państwo polskie odzyskało zdolność do sprawności realizacyjnej w kluczowych obszarach szeroko definiowanego bezpieczeństwa ekonomicznego kraju - ocenił wicepremier.

Wyrażam nie tyle nadzieję, co pewność, że dalsze etapy rozwoju Pekao S.A. - dzięki realizacji założeń ładu korporacyjnego oraz średnio i długookresowej strategii biznesowej - będą przyczyniały się do wzmocnienia siły i stabilności całego krajowego sektora bankowego, a dla samego banku, jego klientów oraz kontrahentów, będą oznaczały jeszcze większe możliwości realizacji przyjętych planów i założonych celów - dodał.

czytaj także:o decyzji KNF

SzSz (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze