Kraków dostanie ponad 1 mln 370 tys. euro z UE na studium dotyczące metra
Kraków dostanie ponad 1 mln 370 tys. euro dofinansowania ze środków UE na opracowanie, które odpowie na pytanie, jak i gdzie należałoby w mieście budować pierwszą linię metra. Dokument ma być gotowy w 2019 roku
Zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel poinformował w poniedziałek, że wniosek Krakowa dotyczący dofinansowania "Studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego" uzyskał rekomendację Komisji Europejskiej jako jeden z dziesięciu zaaprobowanych wniosków z Polski.
Wartość projektu to 2 mln 370 tys. euro, z tego 1 mln 375 tys. euro będzie pochodziło ze środków UE" - mówił Trzmiel. Reszta pieniędzy ma pochodzić z budżetu miasta. Dodał, że rekomendację Komisji Europejskiej muszą jeszcze potwierdzić państwa członkowskie.
Zakładamy, że w sierpniu ogłosimy przetarg na wykonanie studium, a powinno być ono gotowe w 2019 r. - powiedział wiceprezydent.
Krakowianie opowiedzieli się za budową metra w referendum przeprowadzonym w 2014 r. Wzięło w nim udział 35,96 proc. uprawnionych, a ponad 55 proc. głosujących odpowiedziało, że chce metra.
Miasto chce mieć szczegółową analizę, czy taka inwestycja jest opłacalna i jak należałoby ją przeprowadzić.
To bardzo szczegółowe opracowanie w wielu dziedzinach, które ma nam odpowiedzieć na pytanie, czy to będzie metro ciężkie, metro lekkie, czy w pierwszej kolejności tramwaj w tunelu" - mówił Trzmiel.
Jesteśmy zdeterminowani, żeby w pierwszym etapie wykonać przynajmniej 8-9 km odcinek w tunelu pomiędzy Rondem Grzegórzeckim a kampusem AGH, ażeby odciążyć ruch tramwajowy w obrębie pierwszej obwodnicy miasta, gdzie przepustowość węzłów komunikacyjnych takich jak Rondo Mogilskie i Dworzec Główny nie pozwala, mimo modernizacji torowisk, na zwiększenie liczby taboru tramwajowego tam eksploatowanego" - powiedział Trzmiel.
Wiceprezydent zaznaczył, że on sam jest zwolennikiem tego, by wybudować tunel uniwersalny, który "w pierwszym momencie pozwoli na wprowadzenie tramwaju" na odcinku Rondo Grzegórzeckie - AGH, a jeśli będzie taka potrzeba, pozwoli w kolejnych latach rozwijać ten system w kierunku wschodnim, do drogi S7, i w kierunku zachodnim, co najmniej do Bronowic.
SzSz(PAP)