Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

Ministerstwo Nauki: Firmy powinny tworzyć fundusze wspierające start-upy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 czerwca 2017, 12:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ocenia, że należy przyzwyczajać się, iż Polska ma innowacyjne spółki z jakościowym produktem, które zdobywają globalne rynki i namawia duże firmy, w tym spółki Skarbu Państwa, do tworzenia CVC (corporate venture capital) do współpracy z młodymi projektami biznesowymi i jednostkami naukowymi - poinformował wiceminister nauki ds. współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami Piotr Dardziński

Z naszych doświadczeń wynika, że dużo młodych polskich spółek szuka dużych partnerów biznesowych, którzy mają to, co bardzo cenne, czyli rynek. Dlatego, zarówno jako resort, jak i cały rząd, aranżujemy spotkania ze spółkami Skarbu Państwa w tej kwestii. Co istotne, obecnie są instrumenty do rozwoju innowacyjnych projektów, jak np. CVC. Liczymy, że spółki Skarbu Państwa będą tworzyć coraz więcej takich inicjatyw. Należy przyzwyczajać się, że mamy spółki innowacyjne i jakościowe, które zdobywają globalne rynki - powiedział Dardziński.

Wskazał, że chociażby w ostatnim czasie np. Ministerstwo Energii konsultowało temat współpracy z młodymi projektami ze spółkami energetycznymi.

W efekcie powstaje coraz więcej inkubatorów i akceleratorów ze strony nie tylko firm państwowych, ale również prywatnych firm o ugruntowanej pozycji. Im więcej takich projektów, tym lepiej. Wiadomo, że część akcelerowanych projektów się nie uda, ale jednocześnie tworzy się szansa na sukces sporej grupy młodych - stwierdził wiceminister.

Liczy on także, że do współpracy młodych projektów i dużych firm dołączą również uczelnie.

Chodzi o angażowanie polskich naukowców i wykorzystywanie polskiej infrastruktury badawczej, która jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Jednocześnie uczelnie będą wiedzieć, że opłaca się komercjalizować projekty i będą współpracowały z takimi spółkami, jak np. Zortrax - wskazał Dardziński.

Zaznaczył, że resort nauki celuje we wspieranie takich kooperacji. Zortrax oraz Bosch podpisały właśnie porozumienie w celu stworzenia, nowego, innowacyjnego produktu z dziedziny druku 3D. Jest to kolejna, wspólna inicjatywa polskiego producenta drukarek 3D oraz francuskiego zakładu produkcyjnego Bosch.

Wierzymy w sieciowanie międzynarodowe. Współpraca Zortrax i Bosch to modelowy przykład rozwoju przemysłu. Produkt polskiej spółki jest wykorzystywany przez koncern. Duża firma dostrzega, że warto wymienić się technologią aby Zortrax przygotował dla niej dedykowany produkt. W efekcie Zortrax wchodzi na zupełnie inny poziom biznesowy. Być może dołączą do tego w przyszłości kolejni partnerzy, w tym jednostki naukowe. To moje małe życzenie - podsumował wiceminister.

ISBnews, MS

Powiązane tematy

Komentarze