Informacje

Fot. Fratria/Adam Chelstowski
Fot. Fratria/Adam Chelstowski

Nowy program ministerstwa nauki: 1 mld zł na gospodarkę 4.0

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 maja 2017, 14:00

  • 0
  • Powiększ tekst

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego we współpracy z innymi resortami rozpoczyna prace nad nowym wieloletnim programem strategicznym Infostrateg, skierowanym do innowacyjnych podmiotów działających w sektorze tzw. przemysłu 4.0

Jak zapowiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin na konferencji Impact'17 w Krakowie, program będzie dysponował budżetem w wysokości 1 mld zł na wsparcie innowacyjnych działań w segmencie gospodarki 4.0., czyli czwartej rewolucji przemysłowej. Składają się na nią m.in. cyfryzacja, zaawansowana automatyzacja, a także innowacyjne sposoby zarządzania organizacjami i procesami.

Jest to program adresowany do przemysłu składającego się na rewolucję 4.0, przede wszystkim takiego, jak technologie informacyjne, telekomunikacja i mechatronika - zapowiedział Gowin.

Jak podkreślił, wszystkie działania podejmowane w segmencie innowacyjnej gospodarki są efektem pewnego planu i strategii politycznej.

Szef resortu nauki przypomniał, że w ciągu ostatniego roku jego resort wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przekazały do gospodarki i polskich instytutów naukowych 10 mld zł przeznaczonych na innowacje. Do tej pory podpisano 1492 umowy z podmiotami uczestniczącymi w tych programach.

Gowin mówił także o doktoratach wdrożeniowych, które pozwolą doktorantom pójść inną niż do tej pory ścieżką kariery zawodowej.

Żeby młodzi doktoranci byli zatrudniani w firmach, które zlecają im konkretne projekty wdrożeniowe. Wszyscy na tym skorzystają, a badania wykonane w ramach doktoratów przełożą się na konkretne wdrożenia gospodarcze - zaznaczył.

Szef resortu nauki przypomniał, że na podstawie dwóch ustaw o innowacyjności polskie firmy inwestujące w badania i rozwój mogą korzystać obecnie z ulg podatkowych wynoszących 30 proc. dla dużych przedsiębiorstw i 50 proc dla firm małych i średnich. Zgodnie z zapowiedziami Gowina, od 1 stycznia 2018 r. ulgi te będą wynosić 100 proc., a w przypadku centrów badawczo-rozwojowych – 150 proc.

Pod tym względem Polska dołączy do światowej czołówki. Jesteśmy razem, żeby doprowadzić do eksplozji talentów, wiedzy, możliwości. Ta eksplozja połączy naukowców, startupowców, przedsiębiorców, inwestorów - mówił Gowin otwierając konferencję Impact'17 - Gospodarka 4.0.

Podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wygłosił wykład dotyczący rewolucji przemysłowych. Jak podkreślił, nadchodzące lata będą stały pod znakiem innowacji i rewolucji 4.0.

To pierwsze rewolucja w Polsce, kiedy możemy być beneficjentami jej efektów - ocenił.

Według niego sukces w wyścigu innowacyjności zależy od dobrej współpracy między rządem, gospodarką i nauką.

Mam nadzieję, że będziemy, na tyle odważni, żeby znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania, a wasze życie będzie jeszcze lepsze - mówił Morawiecki do młodych osób zgromadzonych w sali Centrum Kongresowego ICE w Krakowie.

Druga edycja konferencji Impract jest poświęcona wyzwaniom i zagrożeniom, jakie niesie ze sobą gospodarka 4.0. W dwudniowym spotkaniu będzie uczestniczyć ok. 5 tys. osób.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze