Informacje

Turcja pomaga Katarowi przetrwać arabską blokadę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lipca 2017, 12:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Turcja wysłała do Kataru 197 samolotów, 16 ciężarówek i statek z towarami dla zaspokojenia codziennych potrzeb tego kraju, po tym jak w czerwcu wybuchł konflikt między Katarem a niektórymi innymi państwami arabskimi - powiadomił turecki minister gospodarki

Na środowym spotkaniu z ministrem Nihatem Zeybekcim w stolicy Turcji Ankarze, katarski minister gospodarki i handlu szejk Ahmad ibn Dżasim ibn Muhammad as-Sani powiedział, że Ad-Dauha bez zakłóceń prowadzi handel morski i lądowy, pomimo sankcji ze strony niektórych państw arabskich.

Ankara poparła Dauhę, po tym, jak Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn zerwały 5 czerwca stosunki dyplomatyczne, konsularne i gospodarcze z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z Iranem. Katar temu zaprzecza.

Pomimo podpisania przez Katar i USA memorandum o walce z terroryzmem i "aktywnym zajęciu się sprawami finansowania terroryzmu", Arabia Saudyjska i jej sojusznicy zapowiedzieli we wtorek, że nałożone na Dauhę sankcje będą obowiązywać do momentu aż nie spełni ona stawianych wobec niej żądań.

23 czerwca bojkotujące Katar państwa arabskie przedstawiły listę 13 żądań, wśród których figurowało zamknięcie telewizji Al-Dżazira, rozluźnienie relacji z Iranem, zamknięcie tureckiej bazy wojskowej w Katarze oraz wydanie wszystkich wskazanych terrorystów znajdujących się na katarskim terytorium. Katar musi również zerwać kontakty z terrorystycznymi i ideologicznymi organizacjami takimi jak Bractwo Muzułmańskie, Państwo Islamskie, Al-Kaida, Hezbollah i Dżabhat Fatah al-Szam (dawny Front al-Nusra, związany niegdyś z Al-Kaidą w Syrii). Katar uznał te żądania za "niedorzeczne".

Sankcje przerwały główne trasy importu towarów do Kataru przez granicę lądową z Arabią Saudyjską i porty w ZEA. Dzięki wykorzystaniu tras alternatywnych nie doszło jednak do gospodarczego załamania, a władze Kataru deklarują, że dzięki znacznym rezerwom finansowym kraj sprosta wszelkim wyzwaniom. Liczący 2,7 mln mieszkańców i zasobny w surowce energetyczne Katar jest jednym z najbogatszych państw świata.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze