Informacje

Komunikat Fed może wesprzeć dolara i raczej nie wpłynie na polskie papiery skarbowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lipca 2017, 16:25

  • 0
  • Powiększ tekst

Komunikat po środowym posiedzeniu Fedu może umocnić amerykańskiego dolara, pozostanie jednak bez większego wpływu na notowania polskich aktywów - oceniają eksperci.

Oczekiwania dotyczące grudniowej podwyżki pozostają w okolicach 47 proc., ale jeżeli Rezerwa umiejętnie poprowadzi dzisiaj swój przekaz, to mają szanse wyjść ponad poziom 50 proc. Rynek będzie uważnie przyglądał się treści komunikatu, pod kątem jego ewentualnych zmian. Wydaje się, że Fed powinien potwierdzić wolę rozpoczęcia procesu redukcji 4,5 bln bilansu i niewykluczone, że wskazać też termin (wrzesień 2017 r.), gdyż szczegóły, jak miałby on wyglądać, były już prezentowane w czerwcu - napisał w środowym raporcie walutowym Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

Dodał, że druga kwestia to opis gospodarczych perspektyw, zwłaszcza podejścia do inflacji - nie wydaje się, aby Fed miał porzucić swoją determinację co do skali podwyżek stóp w przyszłości, tym samym najpewniej ponownie zobaczymy sformułowania sugerujące, że ostatnia słabość w danych powinna być przejściowa. Oczywiście - słowa powinny zostać podparte faktami (lepszymi danymi), ale to może wystarczyć do sprowokowania korekcyjnego odbicia dolara.

Komunikat po posiedzeniu amerykańskiej rezerwy Federalnej zostanie opublikowany o godz. 20.00 czasu polskiego.

W opinii Arkadiusza Trzciołka z PKO BP, komunikat po posiedzenie Rezerwy Federalnej nie wpłynie na notowania polskich papierów skarbowych.

Moim zdaniem, w dzisiejszym komunikacie Fedu nie pojawią się bardziej szczegółowe informacje odnośnie ścieżki podwyżki stop procentowych i redukcji bilansu niż te publikowane dotychczas. Nie oczekujemy nic przełomowego, oczywiście pewna zmienność może zostać wygenerowana, ale nie będzie ona znacząca - powiedział PAP Biznes strateg rynku długu PKO BP.

Jak ocenia w ostatnich dniach mieliśmy kontynuację mniejszej zmienności, rentowności co prawda wzrosły, ale było to bardziej odreagowanie ostatnich spadków niż zapoczątkowanie nowej tendencji, tak że należy spodziewać się kontynuacji trendu bocznego na polskim rynku dłużnym.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze