Informacje

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Narodowy Bank Polski już 1 czerwca 2012 roku wprowadzi do obiegu monety wybite z okazji EURO 2012

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 maja 2012, 18:24

  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Polski już 1 czerwca 2012 roku wprowadzi do obiegu monety o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold wybite z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2010-2012. W poniedziałek 4 czerwca w obiegu i sprzedaży znajdą się monety złote o nominale 500 zł i 100 zł, srebrne o nominale 20 zł. W skład kolekcji dodatkowo wejdą dwa zestawy monet srebrnych - pierwszy składający się z dwóch monet o nominałach 10 zł i 10 hrywien, drugi zestaw będą tworzyły cztery monety o nominale 10 zł. Każdy z zestawów – po połączeniu – tworzy jeden wizerunek.


***

NBP stwierdza:

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA 2012 to wyjątkowe wydarzenie dla Polaków. Rozgrywany co cztery lata turniej przyciąga fanów piłki nożnej nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy gospodarzami imprezy będą Polska i Ukraina. Dlatego Narodowy Bank Polski oraz Bank Centralny Ukrainy zaprojektowały i wprowadzą do obiegu dwie monety srebrne o nominale 10 zł i 10 hrywien, które po złożeniu będą tworzyć jedną monetę. Jest to precedens na światową skalę. Narodowy Bank Polski przygotował dla kolekcjonerów 5000 zestawów takich monet.

Po raz pierwszy w historii numizmatyki NBP wyemituje również 15 000 kompletów czterech srebrnych monet 10-złotowych, które – złożone razem – będą tworzyć jeden wizerunek. Na połączonych monetach uwiecznione zostały symbole charakterystyczne dla miast-gospodarzy Euro 2012 oraz grający piłkarze. Każdy z tych zestawów będzie sprzedawany w cenie 600 złotych.

Monetą o wyjątkowym kształcie będzie srebrna 20-złotówka z wizerunkami czterech polskich stadionów, na których odbędą się mecze Euro 2012 oraz kolorowym logo turnieju, wykonane techniką tampondruku. NBP wyemituje 35 000 sztuk tych monet w cenie 200 złotych..

Najdroższymi monetami wybitymi z okazji Mistrzostw Europy będą monety złote o nominałach 500 zł i 100 zł, których nakład wyniesie odpowiednio 1000 i 4000 sztuk. Cena monety pięćsetzłotowej to 16.000 zł, natomiast monetę o nominale 100 zł będzie można nabyć w cenie 1600 zł. Tradycyjnie NBP przygotował również monety o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold, na których widnieje logo turnieju wraz z wizerunkami grających piłkarz – będą one wymieniane po cenie nominalnej.

Niemal wszystkie monety srebrne i złote będzie można nabyć od 4 czerwca w kasach oddziałów okręgowych oraz w sklepie internetowym systemu sprzedaży Kolekcjoner. Wyjątkiem jest złota moneta o nominale 500 zł, która będzie sprzedawana wyłącznie w kasach oddziałów okręgowych. Od 1 czerwca będą w kasach NBP monety ze stopu Nordic Gold o nominale 2 zł, których nakład wyniesie milion sztuk.

Ze względu na duże zainteresowanie tematem, NBP zdecydował się wprowadzić limity na sprzedaży poszczególnych monet. Wszystkie monety oraz zestawy monet będą sprzedawane do wyczerpania zapasów.

Monety EURO 2012 nie będą sprzedawane w formie aukcji w systemie Kolekcjoner. Wynika to z postanowień umowy zawartej z Federacją Piłkarską UEFA, która m. in. uzależniła udzielenie zgody na wykorzystanie swoich praw niemajątkowych do emisji monet od wprowadzenia pozaaukcyjnego sposobu dystrybucji.

Emisja monet okolicznościowych to nie jedyne działanie podjęte przez NBP w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Ponadto 5 czerwca wystartuje kolejna edycja wystawy „Portrety i monety”, na której będzie można podziwiać polskich olimpijczyków i piłkarzy sfotografowanych z najpiękniejszymi monetami okolicznościowymi NBP. Na ponad 100 fotografiach znaleźli się wybitni sportowcy: olimpijczycy i piłkarze, którzy przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Na zdjęciach uwiecznieni zostali także legendarni uczestnicy wielkich imprez sportowych, którzy dostarczyli nam w przeszłości wielu emocji i wzruszeń oraz zagraniczne gwiazdy piłki nożnej. W Warszawie wystawę będzie można oglądać od 5 czerwca do 31 lipca 2012 roku w pasażu miedzy pomnikiem Adama Mickiewicza a Skwerem Hoovera oraz w Centrum Artystycznym Skwer – Fabryka Trzciny (ul Krakowskie Przedmieście 60a, poziom -1). Po zakończeniu wystawy fotografie wraz z prezentowanymi monetami i autografami osób występujących na portretach zostaną przekazane na aukcję wspierającą XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w styczniu 2013 r.

Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat monet upamiętniających Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 oraz ich wizerunki można znaleźć na stronie internetowej NBP.

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych