108 osób chce zatrzymać inwestycje KGHM
Mieszkańcy dwóch miejscowości w gminie Żukowice (dolnośląskie) w konsultacjach społecznych sprzeciwili się budowie przez KGHM kopalnianego szybu wentylacyjno-transportowego w obrębie miejscowości Słone. Miedziowa spółka chce postawić szyb, który umożliwi dalsze drążenie złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy
W niedzielnym głosowaniu mieszkańcy miejscowości Słone oraz Kamiona sprzeciwili się budowie szybu w obrębie miejscowości Słone. W plebiscycie, którego wyniki podano w poniedziałek, uprawnione do głosowania były 233 osoby, z czego 108 opowiedziało się przeciwko budowie szybu, a 29 poparło tę inwestycję. KGHM na razie nie komentuje wyników tych konsultacji społecznych.
Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Jarosław Twardowski powiedział , że chodzi o budowę jednego z projektowanych szybów, które umożliwią KGHM dostarczanie świeżego powietrza oraz transport maszyn i urządzeń do złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy.
To złoże, w kierunku którego rozwija się wydobycie w kopalni ZG Rudna w Polkowicach.
Idziemy w kierunku złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy i tam, na tych głębokościach są bardzo trudne warunki i dlatego musi powstać nowy szyb wentylacyjny - powiedział dyrektor.
Twardowski dodał, że KGHM ma alternatywne miejsca budowy tego szybu, ale obszar miejscowości Słone jest optymalny zarówno pod względem kosztów, jak i technologii.
Dodał, że takie szyby buduje się przez około 10 lat, a koszt ich powstania to około 1,2 mld zł - 1,5 mld zł.
Dyrektor podkreślił, że w planach rozwojowych eksploatacji złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy są budowy dalszych szybów, jednak - jak zaznaczył - są to perspektywy wieloletnie.
Eksploatacja w obrębie złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy sprawia, że należąca do KGHM kopalnia jest najgłębszą kopalnią w Polsce. Wydobycie rudy miedzi odbywa się tam poniżej 1200 metrów pod ziemią.
SzSz (PAP)