PERN łączy swoje spółki
PERN zdecydował o połączeniu dwóch podmiotów serwisowych ze swej grupy kapitałowej. Połączenie ma polegać na przejęciu Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) przez spółkę Naftoserwis. Zintegrowany podmiot będzie działał od początku 2019 roku
Integracja efektywnego Naftoserwisu oraz innowacyjnej CDRiA wytworzy dodatkowe synergie w dotychczasowych obszarach działania obu spółek, co przełoży się wprost na atrakcyjną ofertę dla klientów. CDRiA wniesie bowiem do nowego podmiotu kompetencje w zakresie badania stanu technicznego rurociągów, a w sytuacji, gdy zajdzie taka konieczność, w ich naprawie będą wykorzystywane kompetencje Naftoserwisu” - wyjaśnił PERN.
Spółka przypomniała, że w styczniu zakończył się formalny proces jej połączenia z Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych (OLPP) - jako podmiotem przejmowanym ze swej grupy kapitałowej. PERN zaznaczył, iż „teraz koncentruje się na konsolidacji operacyjnej”. Jak dodał, połączenie „w najbliższych miesiącach” Naftoserwisu i CDRiA „to kolejny krok porządkujący kompetencje w grupie, tym razem związane z diagnostyką i serwisowaniem infrastruktury PERN”.
Ścisła współpraca obu spółek zacznie się już z końcem kwietnia. Właśnie trwają stosowne spotkania z ich pracownikami, by przybliżyć im plan współdziałania. Zamierzamy bowiem, nie tracąc czasu, możliwie szybko zdyskontować wszystkie synergie ze współpracy. Formalna finalizacja połączenia obu podmiotów nastąpi z końcem tego roku, a czas ten wynika z niezbędnych czynności korporacyjnych. Zintegrowany podmiot będzie zatem działał od początku 2019 r.” - wyjaśnił PERN.
Spółka dodała, iż połączone podmioty będą działać pod nazwą Naftoserwis. Zapewniła też, że dołoży wszelkich starań, aby dla pracowników CDRiA znalazła się propozycja pracy w połączonym podmiocie lub w grupie PERN.
PERN przypomniał, że głównym przedmiotem działalności Naftoserwisu jest świadczenie usług serwisowych na bazach paliw oraz zapewnienie ciągłej sprawności technicznej i eksploatacyjnej instalacji i urządzeń. Spółka ma 10 zakładów serwisowych na terenie całej Polski i współpracuje z największymi operatorami w branży paliwowej.
Z kolei CDRiA to wysoko wyspecjalizowany podmiot zajmujący się m.in. diagnostyką rurociągów, głównie ropy naftowej. PERN poinformował jednocześnie, że od 26 kwietnia obowiązki prezesa zarządu CDRiA pełni Mikołaj Bryl, „radca prawny z doświadczeniem w prowadzeniu projektów korporacyjnych”.
Prowadzone przez CDRiA inspekcje tłokami badawczymi pozwalają na zebranie kompleksowych danych o stanie technicznym rurociągów. Spółka jest jednym z nielicznych podmiotów na świecie, które świadczą tego typu usługi, w tym z użyciem techniki ultradźwiękowej. Badania takie, z wykorzystaniem specjalistycznych tłoków własnej konstrukcji, CDRiA wykonywała dotychczas m.in. na terenie Belgii, Czech, Niemiec, Rumunii, a także w Ekwadorze, w trudno dostępnym regionie Andów, dla tamtejszej kompanii EP Petroecuador.
PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza tłoczeniem rurociągami i magazynowaniem w bazach zarówno ropy naftowej, jak i paliw płynnych.
Spółka posiada bazy magazynowe ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln m sześc., a także sieć ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych. Tłoczy też surowiec rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji oraz dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu, zapewniając w ten sposób dostawy dla rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech. W Gdańsku posiada Terminal Naftowy, działający jako surowcowy hub o pojemności 375 tys. m sześc.
PERN, w wyniku sfinalizowanego z początkiem tego roku połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych, przejął m.in. 19 baz magazynowych tych produktów o łącznej pojemność ok. 1,8 mln m sześc. (PAP)