Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Koniec z państwowym przemysłem - będzie komercjalizacja Zakładów Przemysłu Sklejek w Orzechowie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2013, 16:34

  • 1
  • Powiększ tekst

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wystąpił do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o komercjalizację Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek w Orzechowie (OZPS). To ostatnie państwowe przedsiębiorstwo pozostające pod jego nadzorem.

Jak poinformował dziś rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube, wcześniej Piotr Florek spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ewentualnej prywatyzacji pracowniczej przedsiębiorstwa. OZPS zatrudnia 351 osób. Jak poinformował zarządca przedsiębiorstwa Dariusz Zamiar, wielkość produkcji za 2012 rok wyniosła ponad 11,3 tys. m sześc. sklejki i ponad 8 tys. m sześc. płyt stolarskich. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły w tym czasie ponad 48 mln zł, a zysk netto blisko 480 tys. zł.

41 proc. stanowi sprzedaż za granicę, m.in. do Niemiec, Austrii, Belgii, Francji i Węgier. "Odnosząc się do możliwości przeprowadzenia prywatyzacji bezpośredniej poprzez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania (tzw. leasing), wojewoda podkreślił, że w obecnym stanie prawnym jedyną możliwą ścieżką przekształcenia własnościowego jest komercjalizacja" - poinformował.

Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek w Orzechowie to najstarsze przedsiębiorstwo produkujące sklejki w Polsce. Rozpoczęło działalność w 1894 roku.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze