Sąd nakazał Tauronowi ujawnienie informacji o sieci. To ważny wyrok dla posiadaczy działek
Spółka Tauron Dystrybucja musi ujawnić informacje dot. lokalizacji i budowy linii energetycznych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził, że informację publiczną muszą udostępniać nie tylko urzędy, ale i firmy, które wykonują zadania publiczne.
Z wnioskiem o przekazanie ksero decyzji o lokalizacji i budowie linii energetycznych wystąpiła do Taurona właścicielka działek rolnych, przez które te linie przebiegają. Powołała się na ustawę o dostępie do informacji publicznej. Argumentowała, że żądana przez nią decyzja dotyczy "sprawy publicznej" i spółka ma obowiązek ją udostępnić.
Spółka broniła się przed jej ujawnieniem, twierdząc, że dokumentacja jest objęta tajemnicą przedsiębiorstwa.
Właścicielka działek złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wskazując, że udostępniać informację publiczną muszą nie tylko władze publiczne, ale i inne podmioty wykonujące zadania publiczne. Argumentowała, że "dystrybucja energii elektrycznej i inne zadania wykonywane przez przedsiębiorstwo energetyczne są zadaniami publicznymi, ze względu na znaczenie energii elektrycznej dla rozwoju cywilizacyjnego i poziomu życia obywateli, a tym samym urzeczywistniania dobra wspólnego".
Krakowski WSA przyznał jej rację. Stwierdził, że dokumenty zawierające decyzje o lokalizacji i budowie linii są informacją publiczną i spółka powinna była je ujawnić, bo realizuje zadania publiczne w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Tauron zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale w środę NSA oddalił jego skargę (sygn. I OSK 642/13). W uzasadnieniu wyroku sędzia Irena Kamińska wyjaśniła, że spółki energetyczne wykonują zadania publiczne przekazane im przez władze publiczne i muszą udzielać informacji publicznej.
To nie pierwszy wyrok, w którym sąd zobowiązał firmę energetyczną do ujawnienia informacji o lokalizacji i budowie linii energetycznych. Podobnie orzekł w maju Wojewódzki Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Jak powiedział w rozmowie z PAP radca prawny Piotr Zamroch, udostępnianie takich decyzji nie leży w interesie firm przesyłowych. Wyjaśnił, że udostępnienie decyzji znacznie poprawia sytuację właściciela nieruchomości, bo dzięki temu może on zweryfikować, jakie są szanse firmy energetycznej na obronę przed roszczeniami o odszkodowanie za tzw. służebność przesyłu.
(PAP)