Kuszący jak Afganistan - zrujnowany wojną kraj, chce teraz przyciągnąć inwestorów
Ziemia pod inwestycje praktycznie bez kosztów, zwolnienia podatkowe i wizy wielokrotnego wjazdu dla inwestorów - to część pakietu proponowanego przez afgański rząd, który ma zachęcić zagranicznych i rodzimych przedsiębiorców do inwestowania w Afganistanie.
Jak poinformowała telewizja Al-Jazeera, nowa polityka zakładająca ułatwienia dla inwestorów została obliczona na najbliższe dwa i pół roku. Według telewizji, afgański rząd chce rozproszyć obawy przedsiębiorców i zachęcić ich do inwestycji.
"Celem tej polityki jest wspieranie inwestycji w różnych sektorach, w szczególności w przemyśle, budownictwie, rolnictwie i górnictwie" - powiedział cytowany przez Al-Jazeerę afgański minister finansów Azrat Omar Zakhilwal. "Ważne jest nie tylko przyciągnięcie inwestycji lokalnych i międzynarodowych, ale także niedopuszczenie, by te inwestycje opuszczały kraju" - dodał.
Jak donosi Al-Jazeera, zamożni Afgańczycy wolą inwestować w krajach regionu Zatoki Perskiej, albo na Zachodzie niż we własnym kraju. "Mamy nadzieję, że w tym roku i w ciągu najbliższych lat, w Afganistanie będą inwestowane miliony dolarów i będzie to miał bezpośredni wpływ na naszą gospodarkę" - powiedział minister.
Pakiet zachęt obejmuje np. dostarczanie ziemi pod inwestycje praktycznie bez kosztów, siedmioletnie zwolnienie podatkowe dla właścicieli fabryk i dziesięcioletnie niskooprocentowane pożyczki dla rolników, oraz jednoroczne wizy dla inwestorów, dzięki którym będą mogli wielokrotnie wjeżdżać do Afganistanu.
Jak wynika z przytoczonych przez telewizję danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Afganistanie wynoszą 83 mln dolarów, czyli mniej niż 0,5 proc. PKB tego kraju. To znaczny spadek w stosunku choćby do 2011 r., gdy zagraniczni inwestorzy zainwestowali w Afganistanie ponad 211 mln dolarów - wskazała telewizja.
Rozwój gospodarczy jest postrzegany jako sposób na ochronę kraju przed popadnięciem w wojnę domową po tym, jak Afganistan opuszczą wojska NATO. Zagraniczne oddziały stopniowo przekazują odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju liczącym ok. 350 tys. siłom bezpieczeństwa Afganistanu. Wycofywanie oddziałów bojowych NATO ma się zakończyć przed końcem 2014 roku.
svit, PAP