Prezes PGNiG: Złoże Turkowo jest perspektywiczne
Możliwości produkcji gazu z odwiertu Turkowo-2 (woj. wielkopolskie) oszacowano na około 20 milionów metrów sześciennych rocznie - podało w piątek PGNiG. Prezes spółki Piotr Woźniak podkreśla, że koncesja jest bardzo perspektywiczna.
Firma wyjaśniła w komunikacie, że odwiert ma głębokość 3.155 m i znajduje się w pobliżu miejscowości Turkowo w gminie Kuślin, powiat nowotomyski, na obszarze koncesji łącznej Pniewy-Stęszew. Prace wiertnicze były prowadzone od października do grudnia 2018 roku. W trakcie testów produkcyjnych z odwiertu uzyskano przypływy gazu w wysokości 62 tys. m sześc. na dobę – podano.
Złoże Turkowo zlokalizowane jest w utworach czerwonego spągowca. To bardzo perspektywiczna formacja, dlatego od kilku lat prowadzimy w niej intensywne prace poszukiwawcze. Sukces najnowszego odwiertu potwierdza naszą strategię - zaznaczył prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Spółka wyjaśniła, że na terenie zachodniej Polski PGNiG posiada pięć koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, 16 koncesji łącznych oraz 84 koncesje eksploatacyjne. Od kilku lat Spółka realizuje w tym rejonie intensywny program poszukiwawczy, obejmujący m.in. utwory czerwonego spągowca. W roku 2018 PGNiG udokumentowało na Niżu Polskim ponad 5 mld m sześc. nowych zasobów gazu (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy).
Na podst. PAP