Włoscy przemysłowcy boją się Macrona
Prezes włoskiej federacji przemysłowców (Confindustria) Vincenzo Boccia zaapelował w piątek do premiera Giuseppe Contego, aby doprowadził do normalizacji stosunków z Francją. Apel wystosował dzień po wezwaniu na konsultacje ambasadora Francji we Włoszech.
Kieruję apel do premiera o to, by zadzwonił do (prezydenta Francji Emmanuela) Macrona i doprowadził do normalizacji z Francją, podkreślając, że miały miejsce wypowiedzi partyjne i nie dotyczą one relacji między rządami - oświadczył Boccia.
W piątek dziennik związku przemysłowców „Il Sole-24 Ore” podał, powołując się na wiarygodne źródła, że linie Air France rezygnują z zamiaru udziału w ratowaniu pogrążonej w kryzysie finansowym Alitalii.
Doniesienia te zdementował minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier Luigi Di Maio, który zapewnił, że według jego wiedzy „entuzjazm” Air France wobec planu udzielenia pomocy włoskiemu przewoźnikowi „nie ostygł”.
W czwartek ambasador Francji we Włoszech Christian Masset został wezwany do kraju na konsultacje z powodu sporów oraz napięć i - jak wyjaśnił MSZ w Paryżu - „powtarzających się oskarżeń, bezpodstawnych ataków i oburzających stwierdzeń” oraz „prowokacji”.
Tak strona francuska podsumowała wypowiedzi i działania polityków włoskiej koalicji rządowej kilka dni po tym, gdy wicepremier Di Maio z antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd spotkał się delegacją ruchu „żółtych kamizelek” i udzielił mu wsparcia.
To pierwsze wezwanie ambasadora Francji w Rzymie od 1940 roku.
Media informują o podejmowanych we Włoszech lokalnych inicjatywach na rzecz podkreślenia wagi i znaczenia relacji z Francją.
Francuska flaga została wywieszona na fasadzie siedziby rektoratu Uniwersytetu w Turynie. Władze uczelni oświadczyły, że potrzebuje ona więzów z Francją.
Na podst. PAP