Sukces KAS: Kolejna karuzela VAT zlikwidowana
Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji ujawnili karuzelę podatkową zorganizowaną przez grupę podmiotów, która zajmowała się obrotem folią stretch oraz produktami szybko zbywalnymi.
Jak poinformowano w komunikacie, straty budżetu państwa wynikające z prowadzenia nielegalnej działalności szacuje się na ponad 17 milionów złotych.
W związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, zatrzymano czterech mężczyzn. Jeden z nich usłyszał zarzut popełnienia oszustwa podatkowego i nieskładania deklaracji i zarzut popełnienia oszustwa podatkowego, a dwóm kolejnym postawiono zarzut współudziału w ujawnionym procederze. Wobec trzech z nich Sąd na wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, natomiast w stosunku do jednej osoby zastosowano dozór Policji.
„Wykrycie tego procederu było możliwe dzięki zaawansowanym analizom ryzyka, które wspierają działania operacyjne” - powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.
Podczas czynności przeprowadzonych w firmach, których siedziby mieściły się na terenie Warszawy, Łodzi i Gdańska, funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego znaleźli nierzetelne faktury na zakup i sprzedaż towarów. Jak ustalili, przestępczy mechanizm polegał na obrocie towarami na podstawie faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji, a miały jedynie na celu stworzenie pozorów legalnego obrotu towarami pomiędzy podmiotami.
Dowody zgromadzone w sprawie wykazały, że członkowie grupy przestępczej działali od końca sierpnia 2015 roku do maja 2017 roku. Kontrolowane podmioty pełniły role tzw. znikającego podatnika i bufora. Znikający podatnicy wprowadzali do obrotu towar pochodzący od podmiotów ze Słowacji i Austrii, nie płacąc należnego podatku VAT.
Podejrzani albo podawali nieprawdę w deklaracjach VAT-7 składanych między innymi w Urzędach Skarbowych w Warszawie, w Gdańsku i w Łodzi, posługując się dla celów rozliczenia podatku VAT fakturami stwierdzającymi opodatkowanie czynności, które w rzeczywistości nie miały miejsca, albo nie składali deklaracji VAT-7, mimo że wykonywali opodatkowane czynności. Działania te naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 17 mln złotych.
Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wszczął kontrolę celno-skarbową wobec kolejnego podmiotu gospodarczego mającego związek z ujawnionym przestępstwem. Sprawa ma charakter rozwojowy i jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła i przerwała w ubiegłym roku karuzele podatkowe, w wyniku których Skarb Państwa mógł stracić blisko 117 milionów złotych - poinformowano w komunikacie.
PAP/ as/