Miasta w pułapkach zrównoważonego rozwoju?
8 kwietnia 2019, podczas pierwszego dnia V Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się miejska ścieżka tematyczna dotycząca zrównoważonego rozwoju miasta Krakowa. Podczas trzech paneli dyskusyjnych uczestnicy mieli okazję porozmawiać o rozwoju biznesu, infrastrukturze miasta przyszłości, a także wykorzystaniu designu w budowaniu wizerunku miasta
Ponad 2 tys. uczestników przybyło do krakowskiego Centrum Kongresowym ICE na obrady V Europejskiego Kongresu Samorządów. Spotkali się na tym wyjątkowym wydarzeniu m.in. liderzy samorządowi, regionalne elity, przedstawiciele administracji państwowej oraz świata biznesu i kultury. Wszystko po to, aby wymienić poglądy gospodarczo-społeczne i podjąć istotne dla rozwoju regionalnego oraz globalnego tematy.
Ścieżka miejska zatytułowana „Ewolucja czy Rewolucja – korzyści i pułapki zrównoważonego rozwoju”, która odbyła się 8 kwietnia br., moderowana była przez Łukasza Ciocha i podzielona została na trzy panele dyskusyjne. Przybyłych gości powitał i wprowadził w tematykę moderator wraz z Jerzym Muzykiem, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju i Sebastianem Chwedeczko, Prezydentem Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.
Istnieją dwa modele odwagi w konstruowaniu strategii modeli rozwojowych miast. Jeden z nich zakłada, że działamy bezpiecznie, konserwatywnie, czerpiemy najlepsze doświadczenia zbierane z całego świata i staramy się je powielać, wybierając to, co nas interesuje i wiemy, że się gdzieś sprawdziło. Drugi model poszukuje wyróżnika i szuka czegoś, co pozwoli na zupełnie inną opowieść o mieście. Czasem jest to rzecz niewspółmiernie mała do dużych tematów w strategiach miejskich. Czyli, na przykład, oczywiste jest to, że miasto, aby było „skuteczne”, musi mieć dobrą infrastrukturę i komunikację. Powinno mieć szkoły międzynarodowe, bogatą ofertę kulturalną, najlepiej taką, która wyróżnia na tle dużych stolic kultury na świecie. Te czynniki należy traktować w taki sposób, że są to jednak pozycje oczywiste – mówi Łukasz Cioch.
Pierwszy z paneli dyskusyjnych nosił tytuł „Od ewolucji do rewolucji: Dlaczego i w jaki sposób rosnąca aktywność firm międzynarodowych w Polsce wpływa na sukces polskich firm na rynkach regionalnych i globalnych?”. Rozmowa toczyła się wokół sposobów, w jaki centra biznesowe funkcjonują w Krakowie oraz poza nim, jak wpływają na rynki zarówno regionalne, jak i globalne. Debatowano także nad perspektywami, które pozwolą miastu się rozwijać i czerpać korzyści z obecności międzynarodowych korporacji. Uczestnikami tego panelu byli: Piotr Dziwok, Joanna Krzemińska, Leszek Rożdżeński oraz prof. UJ dr hab. Paweł Węgrzyn.
Nie bez znaczenia jest fakt, że Kraków rozwija w taki sposób, że można tu pozyskać wykształconą kadrę, osoby mówiące wieloma językami. Dla firm, które zdecydowały się tutaj inwestować w ostatnich 6 latach, nie bez znaczenia jest fakt, że mogli zatrudnić pracowników z doświadczeniem, znających już pewne procesy i przez to móc się rozwijać – mówi Joanna Krzemińska, Zastępca Dyrektora ASPIRE.
Kolejny panel pt. „Mieszkania, biurowce i drogi, czy coś znacznie więcej? Jaki model miasta przyszłości najskuteczniej obroni się przed koniunkturalizmem i realnymi zagrożeniami współczesności?” poruszył istotę infrastruktury miasta, jego zagospodarowania w przyszłości i działań, które należy wykonać, aby zapewnić harmonijny rozwój. Uczestnicy Kongresu omówili także podejście do mobilności i komunikacji na etapie planowania urbanistycznego oraz szanse Krakowa, jako centrum kultury i dziedzictwa, które pretenduje, aby dołączyć do grona ośrodków innowacji. Gośćmi tej części byli: prof. PK dr hab. inż. Lidia Żakowska, arch. Marek Dunikowski, Marek Bolek oraz Bohdan Biś Lisowski, moderator panelu.
Kraków stawia na design od zawsze. Ta debata to niewątpliwie ważny punkt w dalszych działaniach i rozwoju projektów, które Kraków prowadzi w tym zakresie. Przede wszystkim takim projektem jest park kulturowy jako narzędzie ochrony krajobrazu, które porządkuje przestrzeń publiczną – mówi Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Urzędu Miasta Krakowa.
Jeżeli chodzi o Kraków, jest on miastem ludzi młodych. Startupy i firmy, które tu powstają, przyciągają ich nie tylko z Polski, ale również z Europy, ze Świata. Miasto jest od tego, żeby to promować. Rozwijać i wspomagać, by się to rozwijało i aby przemysły kreatywne dobrze funkcjonowały – dodaje Katarzyna Olesiak.
Temat ostatniego panelu podczas pierwszego dnia Kongresu był następujący: „Projekt uszyty na miarę: czy Kraków powinien postawić na design w budowaniu wizerunku miasta unikatowego w skali globalnej?”. Istotą rozmów podczas tej części ścieżki były rozważania w odniesieniu do krakowskiego designu, jako sposobu kreowania wizerunku miasta. Podjęto się wskazania wyzwań w tym zakresie, szans na współpracę z lokalnym samorządem, a także przyszłych wizji projektantów. W dyskusji uczestniczyli: prof. dr hab. Czesława Frejlich, moderator tego panelu, prof. dr hab. Jerzy Porębski, Dina de Białynia Woycikiewicz oraz Katarzyna Olesiak.
Miastem Gospodarzem V Europejskiego Kongresu Samorządów jest Miasto Kraków.
mw