MPiT tworzy Czarną Księgę dla przedsiębiorców
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opracowuje Czarną Księgę dotyczącą bezprawnych praktyk w delegowaniu pracowników i nie tylko. Zobacz, co jako przedsiębiorca możesz zrobić w tej sprawie!
Czarna Księga będzie zbiorem bezprawnych praktyk dotyczących delegowania pracowników, a także innych barier i trudności utrudniających korzystanie z przepływu towarów, osób, usług i kapitału – czterech swobód rynku wewnętrznego. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca przedsiębiorców, by zgłaszali wszelkie bariery napotkane w tej kwestii.
Spotkałeś się z trudnościami? Zgłoś to anonimowo
Na etapie tworzenia Czarnej Księgi każdy z przedsiębiorców, który napotkał na swojej drodze trudności związane m.in. z delegowaniem pracowników na rynkach innych państw członkowskich, może zgłosić daną sytuację. Księgę tworzy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wraz ze stowarzyszeniem Inicjatywa Mobilności Pracy. Jak zapewnia ministerstwo, wszelkie dane firmy zgłaszającej naruszenia pozostaną anonimowe.
-MPiT w sposób ciągły monitoruje sytuację na wspólnym rynku i zbiera informacje dotyczące wszelkich ograniczeń. Z naszego doświadczenia wynika, że kluczowe dla powstania Księgi będą jednak informacje przekazywane przez przedsiębiorców prowadzących działalność transgraniczną. Bez ich udziału nie będziemy w stanie stworzyć pełnego obrazu aktualnych problemów związanych z realizacją czterech podstawowych swobód na wspólnym rynku. Informacje, które otrzymamy od przedsiębiorców, zostaną użyte dla ochrony ich interesów. Czarna Księga będzie też ważnym elementem wspierającym argumentację Polski na rzecz przeciwdziałania protekcjonistycznym praktykom stosowanym przez niektóre państwa członkowskie – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Jak podkreśla minister, Polska jest liderem delegowania, ponieważ aż 20 proc. wszystkich delegowanych pracowników w UE pochodzi właśnie z naszego kraju. Czarna Księga zostanie przekazana Komisji Europejskiej.
Przykładowe trudności, jakie mogli napotkać przedsiębiorcy to m.in.: wymóg dodatkowych zgłoszeń, nadmierne kontrole przedsiębiorców zagranicznych, dodatkowe opłaty i podatki czy wymogi związane ze znajomością języka.
Argumenty, których dostarczy Księga, będą mogły być wykorzystane zarówno podczas prac nad kształtem nowych przepisów unijnych, jak i w trakcie spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz w kontaktach bilateralnych z innymi państwami członkowskimi, które służą poszukiwaniu rozwiązań w odpowiedzi na konkretne problemy – dodaje minister Jadwiga Emilewicz
Będzie trudniej?
Już stosunkowo niedługo, bo w lipcu 2020 roku, wejdzie w życie nowelizacja dyrektywy europejskiej dotyczącej delegowania pracowników. W dokumencie znajdziemy spore zmiany oraz dodatkowe obowiązki czekające pracodawców delegujących pracowników, dotyczące m.in. ich wynagrodzenia czy maksymalnego czasu delegowania. Polscy przedsiębiorcy podkreślają, iż nowe przepisy zwiększą koszty działalności w innych krajach UE. Tym, którzy działają w tej dziedzinie, pozostało niewiele czasu na dostosowanie się do nowych zasad.