Hazard wspiera inicjatywy obywatelskie
Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński powiedział w sobotę, że na wsparcie organizacji pozarządowych w Polsce od półtora roku trafia 4 proc. z tzw. podatku hazardowego. „To jest około 40 mln zł rocznie” - mówił Gliński w Iwoniczu Zdroju (Podkarpackie).
W sobotę w Iwoniczu Zdroju wicepremier Gliński był gościem III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego.
„Wprowadziliśmy nowy mechanizm; pierwszy raz w Polsce na wzór rozwiązań kanadyjskich i brytyjskich. W wielu krajach nie ma takich rozwiązań. To są pieniądze pozabudżetowe” - powiedział wicepremier.
Dodał, że dzięki temu „udało nam się utworzyć fundusz promocji społeczeństwa obywatelskiego„. „Oprócz niego z tych środków finansowane są dwa inne fundusze: promocji kultury oraz promocji sportu” - przypomniał Gliński.
Zauważył, że środki pochodzące z tzw. podatku hazardowego - poprzez Narodowy Instytut Wolności - są kierowane na programy adresowane do organizacji pozarządowych. „One przede wszystkim miały przeciwdziałać zdiagnozowanym, słabym stronom trzeciego sektora” - wyjaśnił minister.
Wicepremier zwrócił uwagę, że ”60 proc. tych pieniędzy jest przekazywane dla organizacji małych i organizacji pochodzących z małych miejscowości do 50 tys. mieszkańców„.
W trakcie spotkania w Iwoniczu Zdroju, Gliński przypomniał także, że w ciągu ostatnich dwóch lat na wsparcie organizacji harcerskich i skautowych trafiło 31 mln zł. Środki zostały przeznaczone m.in. na „budowę kadry instruktorskiej” i potrzeby infrastrukturalne.
Wicepremier w Iwoniczu Zdroju wziął udział w III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. Uczestniczyło w nim blisko stu reprezentantów ponad 60 organizacji pozarządowych i ponad 40 przedstawicieli samorządów z powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego.
Alfred Kyc, PAP, sek